Kuvagalleria
Art noveau antiikkitammipöytä
Myydään
570 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Hyvä antiikkinen alkuperäiskuntoinen art nouveau -pöytä, kuin suoraan Akseli Gallen-Kallelan Tarvaspään linnasta.
Tummaa tammea kauttaaltaan. Kaksi vetolaatikkoa, myös ne ovat pohjalevyä myöten kokonaan tammea. Jalat on muotoiltu karhun tai muun pedon tassuiksi.
Vanhaa hienoa puusepän käsityötä ajalta, kun tilaaja maksoi sen minkä seppä pyysi. Esimerkiksi vetolaatikkojen etuosa on tehty samasta tammilankusta ja se on säädetty jatkumaan millilleen samaan syyhyn kummassakin laatikossa. Ja tämä detalji ei edes pöydässä istujalle näy.
Pöydän pinta on hyvässä alkuperäiskunnossa. Muutenkaan pöytää ei ole korjattu tai tuunattu miltään osin. Toisesta vetolaatikosta puuttuu pieni pala puuta, se näkyy viimeisessä kuvassa. Taitava antiikkimööpeleitä osaava seppä korjaa sen.
Pöydän mitat 80 x 160 cm, korkeus 76 cm.
Sijaitsee Lohjan Ikkalassa, josta nouto. Pöytä on hyvin painava, lähes pianon painoinen, joten vahvat noutajat tarvitaan.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 14.8.2026 klo 16.04 ・ Ilmoituksen tunnus: 45516791
