Kuvagalleria
Pulkkinen - Ruotsalainen : Viinakeittokirja
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Tässä keittokirjassa snapseja kumotaan ruoan mausteeksi
Sitruunavodkalla maustetut lohi-scampivartaat, ribsit jalluglaseerauksella ja mojitominttujäätelö – Viinakeittokirjassa mausteet haetaan viinakaapin puolelta. Monille alkoholin käyttö ruoanlaitossa rajoittuu viiniloraukseen, vaikka luonnon raaka-aineista valmistetut viinat maustavat ruoan omalla makuhermoja herättelevällä tavallaan.
Viinakeittokirjan raaka-aineet löytyvät mahdollisimman läheltä, ja annokset kypsyvät väkevissä alkoholeissa. Teos käy läpi viinalajit vodkista likööreihin, ja keventävinä välipaloina tarjoillaan tietoa esimerkiksi viinojen valmistuksesta ja historiasta. Tämän kirjan reseptejä kokeiltuaan ei voi väittää, että hyvä viina menee ruoassa hukkaan!
Jonna Pulkkinen on aiemmin kirjoittanut kirjat muun muassa Koskenkorvasta ja Jallusta sekä kieltolain historiasta. Valokuvaaja Merja Ruotsalainen on toiselta ammatiltaan kokki.
Hyväkuntoinen kovakantinen kirja.
Atena 2016.
V-1
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 25.8.2026 klo 15.05 ・ Ilmoituksen tunnus: 46193879
