Kuvagalleria
Gunnar Berndson 1881 Morsiamen Laulu
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Uusi
Hänen isänsä oli Fredrik Berndtson [fi], tunnettu kirjailija, toimittaja ja runoilija.[3] Hän aloitti korkeakouluopintonsa Polyteknisessä oppilaitoksessa (nykyinen Teknillinen korkeakoulu). Vuodesta 1869 lähtien hän oli kuitenkin ollut yhteydessä Kuvataideakatemian jäseniin ja seurannut Helsingin yliopiston taidekursseja Erik Johan Löfgrenin ja muiden opettajien johdolla.
Vuoteen 1876 mennessä hän oli päättänyt ryhtyä taiteilijaksi, joten hän muutti Pariisiin, jossa hän ilmoittautui École des Beaux-Artsiin ja opiskeli Jean-Léon Gérômen johdolla. Hän pysyi siellä vuoteen 1882 asti. Oleskelunsa aikana hänestä tuli osa Albert Edelfeltin ympärille keskittynyttä ryhmää (he olivat olleet ystäviä nuoruudesta asti) ja häneen vaikutti salonkityylinen maalaustyyli. Hänen ensimmäinen näyttelynsä salongissa oli vuonna 1878.
Vuosina 1882–1883 hän vieraili Egyptissä kaivosinsinööri Alphonse, paroni Delort de Gléonin (1843–1899) vieraana. Hän asettui siellä ranskalaiseen yhteisöön maalaten muotokuvia ja toimien kuvittajana Le Monde illustré -lehteen. Kolme vuotta Suomeen paluunsa jälkeen hän meni naimisiin. Vuonna 1889 hän sai valtionpalkinnon muotokuvamaalauksesta.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 4.9.2026 klo 23.21 ・ Ilmoituksen tunnus: 46263214

