Kuvagalleria
Raspberry PI 3B+ - Deconz RaspBee - Zigbee - 120G SSD
Myydään
100 €
Tuotteen kuvaus
Tästä monipuolinen RaspBerry PI 3B+ tietsikka mihin sitten haluatkin sitä käyttää. Tämä oli minulla homeassistant backup-palvelimena, mutta tarve sille poistui. Levylle asennettu vuoden vanha puhdas HAOS 16.2 32 bit image (Homeassistant, katso kuva).
Laitteeseen on asennettu myös Deconz Raspbee Gateway (zigbee-koordinaattori), joka on palautettu tehdasasetuksiin. Tuo tarvitsee boot-osioon config.txt pari riviä (katso kuva), ne on lisätty:
enable_uart=1
dtoverlay=pi3-miniuart-bt
Uudet RPi3 Homeassistant versiot on 64 bittisiä - tuo voi olla tälle laitteelle hieman raskas, en osaa ottaa kantaa sen toimivuudesta suuntaan tai toiseen. Kovin raskasta automaatiota se se tuskin pyörittää.
32 bittisessä käyttöjärjestelmässä minulla on ollut Zigbee nodeja ainakin yli 70 ja useita integraatioita.
Voit toki käyttää tätä esim. "Deconz palvelimena" tai mihin ikinä haluat, mutta asensin nyt vaan Homeassistantin tähän valmiiksi sitä mahdollisesti kaipaavalle.
Tietysti voit asentaa laitteeseen myös esim. Raspberry Pi Käyttöjärjestelmän oman tarpeesi mukaan.
En ole käynnistänyt tätä asennuksen jälkeen, kun se jo edellyttää joitain valintoja esim. käyttäjätunnukset. Samaten käynnistys myös haluaa lisätä/lisää automaattisesti kotoani jo löytyvät automaatio "kilkkeet". Voihan lisätyt toki poistaa, mutta en halua "saastuttaa" tätä asennusta omilla tiedoillani.
Raspbee Zigbee-koordinaattorilla ohjaa monien valmistajien automaatiotuotteita - esim. Ikean tuotteet ohjautuu mukavasti. Linkistä löytyy lisätietoa ...
https://phoscon.de/en/conbee2/compatible
Homeassistantista lisää:
https://www.home-assistant.io/
Virtalähde on Raspberryn oma.
Myyn pakettina tai osissa:
RPi ja kotelo ja virtalähde -> 60 €
Kingston 120 G SSD-levy, kotelo ja piuha -> 40 €
Raspbee -> 10 €
Paketti 100 €
Nouto Espoon Tapiolasta - myös postitus mahdollista erikseen sovittaessa
Käyttöönotto homeassistanttiin:
1. Levyasema kiinni USB-porttiin
2. Kytke verkkokapeli kiinni laitteeseeen ja kotiverkkosi reitittimeen (asennuksessa voit sitten siirtää laitteen wifin taakse, jos niin haluat, mutta alkuun piuha kiinni reitittimeen)
3. Kytke virtalähde laitteeseen ja verkkovirtaan
4. Odottele hetki
5. Avaa samassa kotiverkossa olevassa tietokoneessa selain osoitteeseen:
http://homeassistant.local:8123/
6. Sinulle aukeaa Homeassistant näkymä, joka kertoo, että konetta valmistellaan, voi kulua 10-20 min.
7. Homeassistant on valmis käytettäväksi ja toimi näytön ohjeiden mukaan, alussa luodaan kirjautumistunnuket -> siitä se lähtee :👍
Helppoa oikeasti - kysy, jos on kysyttävää, koitan auttaa eteenpäin.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 3.9.2026 klo 11.39 ・ Ilmoituksen tunnus: 46510514