Kuvagalleria
Maljakko Iittala Linearia (Timo Sarpaneva)
Myydään
12 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Merkki: Iittala
Myydään ylimääräisiä Timo Sarpanevan vuonna 1964 suunnittelemia Iittalan Linearia maljakoita (Iittala Linearia blomstervas formgiven av Timo Sarpaneva år 1964). Maljakoiden korkeus on 18,5 cm ja suuaukon leveys on 5,5 cm. Maljakot ovat kirkasta lasia kauniilla ja elävällä pintarakenneella (blomvas är av klart glas med en vacker och levande ytstruktur). Esineiden tuotetunnus (produktnummer) on 2783.
Sarpanevan (1926-2006) syntymästä on kulunut tänä vuonna 100 vuotta. Hän valmistui Taideteollisesta oppilaitoksesta (Taideteollisen korkeakoulun edeltäjä) vuonna 1948. Sarpaneva oli koulutukseltaan graafinen suunnittelija, mutta hänet tunnetaan pääasiassa teollisena muotoilijana. Hänen mielimateriaaleja olivat lasi ja metalli, mutta käytössä olivat myös posliini, puu ja tekstiilit.
Ura lasitaiteilijana alkoi varsinaisesti 1949, jolloin Sarpaneva voitti toisen palkinnon Riihimäen lasitehtaan järjestämässä Pohjoismaisessa kilpailussa ja hopeamitallin Milanon triennaalissa vuonna 1951. Vuonna 1954 Sarpanevan lasimaljakko voitti Milanon triennaalin Grand Prixn. Sarpaneva teki Iittalan lasitehtaalle 1950-luvulta lähtien lukuisia lasitöitä. Iittalan logo, i-kirjain punaisessa pallossa, on hänen suunnittelemansa.
Sarpaneva sai kansainvälistä tunnustusta ja lukuisia palkintoja, kuten Lunning-palkinnon 1956. Hänelle myönnettiin Pro Finlandia -mitali vuonna 1958. Sarpaneva sai professorin arvonimen vuonna 1976. Taideteollisen korkeakoulun kunniatohtoriksi hänet nimettiin 1993.
Maljakoiden hinta on 12 euroa /kpl.
Toimitus: Ensisijaisesti vain nouto Helsingin Tapaninvainiosta (Staffansslätten / Helsingfors).
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 8.9.2026 klo 23.41 ・ Ilmoituksen tunnus: 46861189


