Kuvagalleria
Asko nro 42-tuolit 50-luku 4kpl. Uudelleen verhoiltu ruokapöydäntuoli. Vintage
Myydään
295 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Korkeus: 65 cm
Leveys: 45 cm
Asko nro 42 -tuolit, 4 kpl
1950-luku
uudelleen verhoiltu 295 €
Harvinainen ja kaunis neljän kappaleen kokonaisuus Askon 1950-luvun alun mallia nro 42.
Lahden historiallisen museon tietojen mukaan mallia valmistettiin 1940-luvun lopulta 1950-luvun alkuun. Tuolia käytettiin sekä ruokailuryhmissä että pienempänä tuolina esimerkiksi kirjoituslipaston yhteydessä.
Näissä tuoleissa näkyy hienosti 1940–50-lukujen vaihteen vaalea koivupinta. Rungot ovat alkuperäiset ja hyväkuntoiset: tuolit ovat tukevat, eivät huoju, heilu tai nitise. Jaloissa on pieniä käytön jälkiä ja lakassa kulumaa, jotka kuuluvat kalusteen ikään.
Olen uudelleenverhoillut istuimet pälkäneläisen lampurin valkoisella lampaanvillapintaisella verhoilumateriaalilla, jossa on huovutettu pohja. Verhoilu antaa alkuperäiselle kalusteelle modernin ja kevyen ilmeen ja tekee istuimesta miellyttävän myös pidempään istuttaessa.
Mitat:
istuinkorkeus n. 42 cm
leveys n. 45 cm
kokonaiskorkeus n. 65 cm
Neljän tuolin kokonaisuus on erityisen kaunis ruokapöydän ympärillä, mutta tuolit toimivat hyvin myös yksittäin esimerkiksi työtuoleina tai makuuhuoneessa.
295 € / 4 kpl
Nouto Valkeakosken keskustasta. Kulkeutuvat myöhemmin myös Helsinkiin, Katajanokalle.
PS. Tuoleihin sopiva 1950-luvun jatkettava ruokapöytä on myös myynnissä. Lisäksi saatavilla on kuvissa näkyvän Askon mainoksen mukainen matala lipasto. Mahdollisuus hankkia kokonaisuudesta kaunis, aikakaudelleen uskollinen ruokailuryhmä.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 27.9.2026 klo 9.52 ・ Ilmoituksen tunnus: 46942104