
Kuvagalleria
Edvard Radzinski, Viimeinen tsaari: Nikolai II:n elämä ja kuolema.
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
WSOY 1992, sidottu, toinen painos
Henkilökohtainen elämä ja rakkaustarina: Kirja kuvaa hyvin läheisesti Nikolai II:n (Nicky) ja keisarinna Aleksandra Fjodorovnan (Alix) välistä intohimoista, uskonnollista ja kohtalokasta suhdetta. Radzinski hyödyntää laajasti heidän omia yksityisiä päiväkirjojaan ja kirjeenvaihtoaan, mikä tuo kerrontaan poikkeuksellista intiimiyttä.
Valtaistuin ja imperiumin luhistuminen: Teos kuvaa Nikolai II:n hallituskautta, jota varjostivat alusta asti huonot enteet (kuten kruunajaisten traaginen Hodynkan katastrofi), Venäjän–Japanin sota, verisunnuntai sekä mystikko Grigori Rasputinin nousu hovin vaikutusvaltaiseksi taustahahmoksi. Keisari kuvataan perheelleen omistautuneena miehenä, joka oli kuitenkin hallitsijana heikko ja kykenemätön vastaamaan historian suuriin murroksiin.
Salapoliisityö Ipatjevin talon murhayöstä: Kirjan loppupuoli ja sen kerronnallinen huipennus keskittyy heinäkuun 1918 tapahtumiin Jekaterinburgissa, jossa bolševikit teloittivat tsaariperheen. Radzinski tekee lähes salapoliisimaista työtä tutkiessaan tuolloin vasta avautuneita salaisia neuvostoarkistoja. Hän analysoi murhaajien omia raportteja, teloituskäskyjen taustoja sekä perheen viimeisiä päiviä ja pyrkii ratkomaan murhayöhön liittyviä mysteerejä.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 25.9.2026 klo 14.27 ・ Ilmoituksen tunnus: 46968482

