Kuvagalleria
(1/8)
Haghus Crosite Maiharit
Myydään80 €
Kunto: Uusi
Taktiset erä- ja metsästysmaiharit – pitkävartiset talvikengät rullakiristyksellä
Haghus Crosite-maiharit on tehty suomalaisiin olosuhteisiin: kevyet mutta tukevat pitkävartiset kengät, jotka sopivat eräilyyn, metsästykseen ja kalastukseen. Nämä pitkävartiset talvikengät ovat hengittävät, helppohoitoiset ja vesitiiviit – jalat pysyvät kuivina ja lämpiminä myös loskassa, märässä metsässä ja vaihtelevassa kelissä. Mukavuutta lisää lämmin 3M™ Thinsulate™ -vuori (200 g), sekä huolellisesti muotoiltu varsi, joka istuu napakasti ilman hiertymiä pitkälläkin reissulla.
Miksi nämä varrelliset kengät toimivat erässä?
Crosite on varrellinen kenkä, jossa istuvuus ja käytännöllisyys on nostettu etusijalle. Rullakiristys (kiristysrulla / pikanauhoitus) tekee pukemisesta nopeaa ja antaa tasaisen, säädettävän tuen koko jalalle – samaa helppoutta ja käyttömukavuutta, jota monissa taktijalkineissa korostetaan.
Ominaisuudet
Vesitiivis rakenne – luotettava suoja kosteutta vastaan (sopii myös loskaan ja räntään)
Lämmin vuori: 3M™ Thinsulate™ 200 g (water resistant / impermeable -merkintä)
Päällinen: Cordura + nahka – kestävä ja helppohoitoinen yhdistelmä
Rullakiristys / pikanauhoitus: nopea kiristys ja säätö myös hanskat kädessä (taktinen käyttömukavuus)
Pehmustettu varsi ja miellyttävä vuori – pitkäkin käyttö ilman hiertymiä
Vahvistettu varvas- ja kantapääalue – parempi kulutuskesto ja suoja
Iskuvaimennus kantapäässä – miellyttävä askellus pitkillä matkoilla
Pitopohja maastoon ja vaihtelevalle alustalle
Camo-kuviointi – tyylikäs valinta suomalaiselle metsästäjälle ja eränkävijälle
Suomalaiseen jalkaan sopiva mitoitus – napakka mutta mukava istuvuus
Tekniset tiedot
Tuotetyyppi: taktiset maiharit / pitkävartiset kengät / varrellinen kenkä
Käyttö: metsästys, eräily, retkeily, kalastus, ulkoilu, talvikäyttö
Vuori: 3M™ Thinsulate™ 200 g
Päällismateriaalit: cordura + nahka
Suojaus: vesitiivis
Rakenne: vahvistettu varvas ja kanta, kantapäässä iskuvaimennus
Väri/kuosi: camo / tumma maastokuvio
Koot: 41–46
Kenelle nämä pitkävartiset talvikengät sopivat?
Jos haet käytännöllisiä maihareita vaativiin säihin, Crosite on varma valinta. Pitkä varsi auttaa suojaamaan lumelta ja loskalta – juuri siksi pitkävartiset talvikengät ovat monen ulkoilijan suosikki. :contentReference[oaicite:1]{index=1} Nämä pitkävartiset kengät toimivat niin metsäpolulla, passissa, nuotiolla kuin arjen ulkoilussa, kun haluat lämpimän ja tukevan varsikengän ilman turhaa painoa.
Lisäpalvelut

Korpieukko Oy
Marjamatka 18 96500 Rovaniemi, Korkalovaara, Lappi
Viimeksi muokattu: 25.9.2026 klo 17.33 ・ Ilmoituksen tunnus: 47628672