Kuvagalleria
Hifiman Arya Stealth
Myydään
530 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
~ Pidän vielä itsellä kun muistin että velihän se saattaa tahtoa ostaa nämä multa. Voisi siis sanoa että ainakin 1.10 asti ovat täällä. Hänellä toki on top luurit tuunattu makuunsa että en usko hänen haluavan näitä. ~
Postit piikkiini 😉! Ei vaihtoja. Arvostelut profiilissani. Halvennan ajan kanssa tarvittaessa.
Tästä lähes priimat Stealthit (open-box vastaavat) kaikkine varusteineen ja original pahvilaatikoineen. Tai näin ainakin näyttäytyvät silmäillen luureja tarkasti, varusteissakaan ei mitään moitteita pitäisi olla, mutta tarkastan ennen lähetystä. Ainoana poikkeuksena viimeisten kuvien kuulokkeiden säätö mekanismi mutta se on vääjäämätön viiru joka tulee jo alku vaiheissa ja varmasti löytyy Hifimanin "open-box" yksilöistäkin. Viiru ei näy ulospäin kun luureja käyttää, se on vain sisäpuolella sankaa.
Mitä olen lukenut niin Stealth ja Organic välillä ihmiset jakaantuvat aikalailla kahtia eri puolille. Kaksi eri makua ja nyt nähneenä kommentteja ja vertailuja tämän kanssa niin luulen että Organic on parempi alusta sellaiselle jolle basson tekstuuri on äänen tärkein komponentti vaikka siinä samalla muut alueet kärsisivät.
Perusääni tässä on silti mahtava ja puolet ajastani olen kuunnellutkin ihan stokkina. Alle kolmekymppisenä luulisi arvistelujen pohjalta diskantin menevän liialliseksi, mutta ei mennyt. Diskantti on niin tarkka ja huoliteltu että se ei korvia kiduta vaikka onkin hitusen korostettu muihin luureihini nähden joiden resoluutio on alhaisempi. Ainoastaan kun tuntikaupalla kuuntelee kovalla, mitä tykkään tehdä, niin silloin voi EQ tulla tarpeen.
Suosittelen tätä Focal Clear MG:n sijasta (myynnissä) jos äänenlaatu on ykkös sijalla. Tämä on paras kuuloke koko hertsiskaalan huomioiden mitä olen tähän mennessä kuullut ja aika isolla marginaalilla. Toki planaareissa itsellä ollut vain FT5 ja se oli ihan hyvä, mutta hieman enemmän kun käyttää rahaa niin tämä on suhteessa erinomainen ja endgame monelle. Itse luulen että Organic on se oma endgame mistä ei enempää halua alkaa maksamaan, eikä tule tunnetta että edes halajaisi parempaa jollakin aspektilla.
"Bassheadina" yllätyksekseni tämä oli erinomainen varsinkin EQ:n jälkeen. En olisi uskonut mutta, tämä on TOP kolme sijalla useiden closed backieni tai puoliavoimien rinnalla basson suhteen. Kokonaisuutena jos yksi luuri pitäisi valita, niin se olisi tämä. Ei tee hirveää kompromissia bassontoistossa ja toistaa kaiken muun alueen uskomattoman leveästi ja tarkasti.
Hyvän dynaamisen ja planaarin bassojen tyylieron luulin olevan selvempi, mutta minusta on aika hankala monen biisin kohdalla edes eroa huomata. Varsinkin jos testikappaletta ei tunne hyvin. Jos pitäisin "blind testin" niin en osaisi varmaan kuin arvata kumpi on planaari ja kumpi dynaaminen basson perusteella ja resoluution ollessa samalla mittapuulla.
PS. Ekan kuvan magneetti kupissa otetaan pois ja ei kuulu mukaan.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 27.9.2026 klo 1.36 ・ Ilmoituksen tunnus: 47669198