Kuvagalleria
Vanha Iittala Alvar Aalto maljakko 3030 155mm
Myydään
Toimitus alkaen 4,90 € + ToriDiili-palvelumaksu 13,75 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Vanha Alvar Aalto maljakko 155mm, kirkas.
Käsin signeerattu Alvar Aalto 3030-malli (60-/70-luvulta).
Hyvässä kunnossa (ei säröjä / halkeamia).
Iittala Alvar Aalto Maljakko 16 cm on suomalaisen muotoilun ikoni, jonka Alvar Aallon suunnittelema orgaaninen muoto on tunnistettava ympäri maailmaa. Maljakko on saanut inspiraationsa luonnon pehmeistä ja virtaavista muodoista, mikä tekee jokaisesta kappaleesta elävän ja ajattoman. Kompakti 16 cm korkeus tekee siitä monipuolisen sisustusesineen erilaisiin tiloihin.
Tämä Iittala maljakko sopii erinomaisesti pienille kukkakimpuille, yksittäisille oksille tai koristeelliseksi elementiksi hyllylle ja pöydälle. Epäsymmetrinen muoto ohjaa kukkien asettelua luonnollisesti ja tekee jokaisesta asetelmasta ainutlaatuisen. Maljakko toimii yhtä hyvin modernissa kuin klassisessa sisustuksessa ja tuo tilaan hienostunutta skandinaavista ilmettä.
Onko maljakko käsintehty? Jokainen maljakko valmistetaan Iittalan lasitehtaalla Suomessa vaativassa monivaiheisessa prosessissa. Lasi puhalletaan suuhun, leikataan ja kiillotetaan käsin, minkä ansiosta jokainen maljakko on yksilöllinen.
- Suunnittelija: Alvar Aalto
- Valmistettu suupuhalletusta lasista
- Korkeus 16 cm, halkaisija 20,5 cm
- Ajaton suomalainen design
Iittala Alvar Aalto Maljakko 160 mm on designklassikko, joka tuo kotiin ajatonta eleganssia vuodesta toiseen.
* Hakusanat: Alvar Aalto, Aaltovaasi, Aaltomaljakko, keräily, taidelasi, designtuote, Iittala, sisustus, taide, lasitaide, Aalto maljakko, 60-luku, 70-luku, 3030 *
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 24.7.2026 klo 11.09 ・ Ilmoituksen tunnus: 478702





