Kuvagalleria
Kreivi R. H. Rehbinderin muistomitali 1841, Pietarin rahapaja, pronssi 50 mm
Myydään
60 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Myynnissä harvoin tarjolle tuleva suomalaisen autonomian ajan henkilömitali. Mitali on lyöty Pietarin rahapajassa 1840-luvun alussa kreivi Robert Henrik Rehbinderin muistoksi. Sen on muovaillut pietarilainen mitalitaiteilija Pavel Utkin.
Paimiossa syntynyt Rehbinder toimi Suomen ensimmäisenä valtiosihteerinä Pietarissa vuodesta 1811 ja sai myöhemmin ministerivaltiosihteerin arvon. Hän esitteli Suomen asiat suoraan keisarille kolmenkymmenen vuoden ajan ja kuului autonomian ajan vaikutusvaltaisimpiin suomalaisiin. Hänen kuoltuaan vuonna 1841 mitali teetettiin kansalaisten keräämin varoin, ja Helsingin yliopisto järjesti hänen muistokseen surujuhlan.
Etupuolella on Rehbinderin rintakuva vasemmalle ja tekstit ROBERTUS HENRICUS REHBINDER COMES sekä NAT. D. 15 JUL. A. 1777 MORT. D. 8 MART. A. 1841. Kaulan leikkauspinnassa on taiteilijan signeeraus.
Kääntöpuolella on tammenlehväseppele ja tähti. Seppeleen sisällä on latinankielinen omistus VIRO MERITIS DE PATRIA INCLYTO PIETAS CIVIUM, joka tarkoittaa: isänmaan hyväksi tehdyistä ansioistaan maineikkaalle miehelle, kansalaisten kunnioitus.
Metalli: pronssi
Halkaisija: 50 mm
Paino: 73 g
Luettelonumerot: Diakov 564.1, Smirnov 505, Iversen CCCCLXXXIX
Kunto: hyvä keräilykunto, noin VF. Pinta on aikanaan puhdistettu, ja siinä on hiusnaarmuja sekä muutamia pieniä tummia ja vihertäviä pisteitä. Reunassa ei ole merkittäviä kolhuja. Kuvat ovat osa kuntokuvausta.
Vastaavia mitaleita on Kansallismuseon ja Turun kaupunginmuseon kokoelmissa.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 7.10.2026 klo 17.49 ・ Ilmoituksen tunnus: 48181665