Kuvagalleria
(1/4)
Vinssin asennussarja taakse CFMOTO CFORCE C4 / C5 (2026+)
Myydään176 €
Mallikohtainen Iron Baltic -kiinnityssarja, jolla vinssi asennetaan mönkijän takapäähän. Takavinssi helpottaa kuormien vetämistä ja ajoneuvon irrottamista, kun suunta on taaksepäin.
- Suunniteltu CFMOTO CFORCE C4- ja C5-malleihin (myös Touring) sekä GOES Terrox 550 -malleihin
- Sopii mönkijävinsseille, joiden kiinnitysreikäväli on 76 × 124 mm (3" × 4,87")
- Kiinnittyy runkoon U-pulteilla, eikä runkoon tarvitse tehdä muutoksia
- Perävaunun pistorasia siirtyy sarjan mukana tulevaan kiinnityslevyyn ja pysyy käytössä
- Pakkauksessa kaikki asennustarvikkeet ja yksityiskohtainen asennusohje
Iron Balticin takavinssin kiinnityssarja on mallikohtainen ratkaisu, jolla vinssi asennetaan CFMOTO CFORCE C4- ja C5-mönkijöiden sekä GOES Terrox 550 -mönkijöiden takapäähän. Takaosaan asennettu vinssi on käytännöllinen esimerkiksi metsätöissä, puiden ja kuormien siirrossa sekä tilanteissa, joissa mönkijä on vedettävä irti taaksepäin. Sarja sopii mönkijävinsseille, joiden kiinnitysreikäväli on 76 × 124 mm, mikä on yleinen mitoitus mönkijävinsseissä.
Kiinnike asennetaan mönkijän runkoon U-pulteilla. Vinssi ja rullaohjain kiinnitetään sarjan omaan ohjaintelineeseen, ja perävaunun pistorasia siirretään mukana tulevaan kiinnityslevyyn, joten perävaunun sähköt ovat käytössä myös vinssin asennuksen jälkeen. Iron Baltic suunnittelee tuotteensa vaativaan käyttöön pohjoisissa olosuhteissa.
Huomioi tilatessa: sarja sisältää kiinnitysosat, mutta vinssi ei kuulu toimitukseen. Vinssin ja rullaohjaimen kiinnityspultit tulevat vinssin omasta asennussarjasta. Kiinnike on mitoitettu tehdasrenkaille (edessä 25×8.00-12, takana 25×10.00-12).
Asennus: Ensin perävaunun pistorasia irrotetaan ja kiinnitetään sarjan kiinnityslevyyn. Rullaohjain kiinnitetään ohjaintelineeseen, ja vinssi asetetaan telineeseen. Vinssi, väliprikkalevy ja ohjainteline kiinnitetään sovittimeen M8×35-pulteilla, minkä jälkeen kokonaisuus kiinnitetään mönkijän runkoon U-pulteilla. Lopuksi johdot sidotaan runkoon nippusiteellä. Valmistaja suosittelee kierrelukitteen käyttöä pulteissa, koska mönkijän tärinä voi löysätä liitoksia. M8-pulttien kiristysmomentti on 25 Nm (lujuusluokka 8.8). Asennukseen tarvitaan 13 mm:n hylsy- ja kiintoavain.
Autamme mielellämme valitsemaan mönkijääsi sopivan vinssin ja kiinnityssarjan. Ota yhteyttä myyntiimme: myynti@tuhkanen.fi. Tuhkanen Oy tarjoaa myös rahoitusvaihtoehtoja (tuhkanen.fi/page/8/rahoitus), ja toimitamme koko Suomeen.
OminaisuusTietoValmistajaIron BalticTuotekoodi05.13200KiinnityspaikkaMönkijän takapääYhteensopivuusCFMOTO CFORCE C4, C4 Touring, C5, C5 Touring; GOES Terrox 550L, 550SVinssin kiinnitysreikäväli76 × 124 mm (3" × 4,87")Rengaskoko (mitoitus)Edessä 25×8.00-12, takana 25×10.00-12 (tehdasrenkaat)VinssiEi sisälly toimitukseenPakkauksen sisältöTakavinssin sovitin, perävaunun pistorasian kiinnityslevy, väliprikkalevy, rullaohjaimen teline, U-pultit M8×28 (4 kpl), pultit M8×20 ja M8×35, aluslevyt, M8-lukkomutterit, nippusideKiristysmomenttiM8: 25 Nm (8.8), kierrelukite suositeltavaTarvittavat työkalut13 mm hylsyavain, 13 mm kiintoavainAsennusohjeValmistajan ohje (EN/EE)
Lisäpalvelut

Tuhkanen Oy
Ratatie 11 88600 Sotkamo, Sotkamo Keskus, Kainuu
Viimeksi muokattu: 9.10.2026 klo 0.57 ・ Ilmoituksen tunnus: 48235703