Kuvagalleria
Harvinainen Vintage Helena Rubinstein ”Long Lash” Mascara-Matic
Myydään
300 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Upea ja erittäin harvinainen keräilyharvinaisuus kosmetiikan historian ystävälle: aito Helena Rubinstein "Long Lash" Mascara-Matic -ripsiväri 1950-luvun lopulta tai 1960-luvun alusta.
Tämä ikoninen tuote mullisti koko maailman meikkiteollisuuden, sillä se oli maailman ensimmäinen automaattinen ripsiväri. Ennen tätä keksintöä naiset joutuivat käyttämään kiinteitä ripsivärinappeja ja erillistä harjaa – Helena Rubinstein toi markkinoille tämän valmiiksi nestemäisen, metallisäiliöisen version.
Malli: Long Lash Mascara-Matic Materiaali: Kauniisti uritettu, kullattu metallihylsy.
Pituus suljettuna noin 11 cm.
Erittäin siisti ja ikäisekseen upeasti säilynyt yksilö (katso kuvat). Kultaus kiiltää kauniisti ja pinnassa on vain minimaalista ajan tuomaa patinaa.
Rungossa olevat kaiverrukset ”Helena Rubinstein” ja ”LONG LASH” ovat täysin selkeät ja luettavissa.
Mekanismi: Kierteet toimivat ja hylsy avautuu/sulkeutuu sujuvasti. Sisällä on alkuperäinen, tälle mallille ominainen uritettu metallinen levitintikku (ei kuituharjaa).
Sisällä oleva vintage-väriaine on ajan saatossa luonnollisesti kuivunut.
Tämä on todellinen teollisen muotoilun ja kosmetiikkahistorian helmi, jollaisia tulee harvoin vastaan näin hyvässä kunnossa.
Täydellinen lisäys vintage-keräilijän kokoelmaan tai meikkipöydän näyttäväksi koristeeksi.
Voin postittaa postittaa vastaanottaja maksaa postituksen.
Tiesitkö🤔 että tämä nimenomainen Helena Rubinsteinin kultainen ripsiväri oli myös Marilyn Monroen suosikkimeikki? Monroen henkilökohtaisesta omaisuudesta on Hollywood-huutokaupoissa myyty juuri tällaisia samanlaisia Mascara-Matic-hylsyjä tuhansien dollarien hintaan. Tästä syystä malli on maailmalla erityisen haluttu ikonisen popkulttuurihistoriansa vuoksi!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 17.10.2026 klo 14.21 ・ Ilmoituksen tunnus: 48638315