Kuvagalleria
Marimekko Juhla Unikko tarjoilulautanen 32 cm valkoviininpunainen
Myydään
69 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Merkki: Marimekko
Marimekon Juhla Unikko -tarjoilulautanen, halkaisija 32 cm ja valkoviininpunainen kukkakuvio. Pohjassa valmistaja- ja mallitiedot sekä tarra näkyvissä.
Oiva - Juhla Unikko vati 32 cm,
valkoinen - viininpun. - kulta
Design: Maija Isola
Tuotteen kunto
* Uudenveroinen, ollut esillä lasivitriinissä.
* Alkuperäinen design
Omassa alkuperäispakkauksessaan oleva, käyttämätön Juhla Unikko Gold-vati.
Tekniset ominaisuudet
Materiaali Kivitavara
Väri Valkoinen, viininpunainen, kulta
Korkeus 4,5 cm
Halkaisija 32 cm
Paino 1,83 kg
Hoito-ohjeet Vatia ei saa laittaa uuniin. Suosittelemme käsinpesua.
Myynti-ilmoituksessa tuotteesta otetuissa valokuvissa lasituksen pinnasta heijastumaa. Tuote on virheetön!
Marimekon Juhla Unikko -vati juhlistaa vuonna 1951 perustetun Marimekon 70-vuotista taivalta. Juhla Unikko -vadissa on kultainen käsinmaalattu reunus ja viininpunainen kukkakuosi. Vati on pakattu erityiseen juhlavuosipakkaukseen, ja sitä on saatavilla vain rajattu erä.
Vuonna 1964 julkaistu Unikko-kuosi sai alkunsa, kun Marimekon silloinen johtaja Armi Ratia oli julkisesti sanonut, ettei tahdo Marimekon valikoimiin lainkaan kukkakuoseja – vastalauseena Isola suunnitteli kokonaisen sarjan erilaisia kukkaprinttejä, joista yksi oli Unikko, johon Ratiakin mieltyi oitis. Nykyään Unikko on yksi Marimekon tunnetuimmista ja suosituimmista kuvioista kautta maailman.
En mielellään postita, mutta jos ostaja haluaa postituksella niin ostajan omalla vastuulla postitus.Nouto onnistuu ja noudettaessa maksu Mobilepay/käteinen. Treffit Tampereen keskusta, omien menojen mukaan.
Lisäilen joulua myyntiin sitä mukaan miten saan laatikoita pöyhittyä.
Kodin kaappien siivous käynnissä, katsothan muutkin kohteeni. ❤️🤍💛
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 30.10.2026 klo 7.19 ・ Ilmoituksen tunnus: 48973758