Kuvagalleria
Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8GB (3xDP+HDMI) testattu
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 10,51 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Tyyppi: Näytönohjaimet
Gigabyten kolmen tuulettimen Windforce-jäähdytin ja tehdasylikellotus. Kortti on testattu perusteellisesti ja kaikki mittaukset ovat tallessa.
Suorituskyky mitattuna. FurMarkin täyskuormassa 1920x1080 kortti piti 128-131 kuvaa sekunnissa tasaisena koko kymmenen minuutin ajon, ilman notkahduksia. Teho asettui 190 wattiin eli kortin tehorajaan. Kellotaajuus pysyi vakaana koko ajon.
Muut testit. Muistin tarkistus kävi läpi koko 8 gigatavua neljällä bittikuviolla ilman yhtään virhettä. Erillisessä kolmen minuutin muistikuormatestissä siirrettiin 28 teratavua dataa, edelleen virheittä. Vulkan-laskenta ja vkmark-testi menivät molemmat läpi. Näytönohjaimen BIOS on alkuperäinen Gigabyten versio.
Windows-käytössä suositellaan AMD:n oman Adrenalin-ajuriohjelmiston käyttöä, jolla tuuletinkäyrät voi säätää itselleen sopiviksi.
Tekniset tiedot. Navi 10 -piiri, 2560 varjostinyksikköä, 8 gigatavua GDDR6-muistia 256-bittisellä väylällä ja 448 gigatavun sekuntikaistalla. Kellot 1650 perus, 1795 peli ja 1905 boost, eli Gigabyte on nostanut niitä referenssistä. Liitännät kolme DisplayPort ja yksi HDMI. PCI Express 4.0.
Koko kannattaa tarkistaa ennen ostoa. Kortti on 280 milliä pitkä ja 114 milliä korkea, ja kolmen tuulettimen jäähdytin vie kaksi korttipaikkaa. Kortti tarvitsee kaksi kahdeksanpiikkistä virtaliitintä.
Virtalähteeksi riittää yleensä 650 watin laatumalli. Tarve riippuu aina kokoonpanosta, mutta näytönohjain ja suoritin vievät normaalisti yhteensä noin 350 wattia ja loput ovat marginaalisia.
Mihin sopii. RX 5700 XT pyörittää nykypelit sujuvasti 1080p-tarkkuudella ja useimmat myös 1440p:ssä. Saman suorituskykyluokan kortit maksavat käytettynä selvästi enemmän, koska nimestä maksetaan jälleenmyynnissä, joten AMD-puolelta saa enemmän kuvia sekunnissa samalla rahalla. Vertailuluvut voit tarkistaa itse TechPowerUpin tietokannasta: https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-5700-xt.c3339
Nouto Käpylästä tai lähetys Torin peruspaketilla.
A191
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 26.10.2026 klo 10.19 ・ Ilmoituksen tunnus: 49064250