Kuvagalleria
Arabia Jugend ”Sininen Ruusu” lautaset 6 kpl v. 1901
Myydään
Toimitus alkaen 2,95 € + ToriDiili-palvelumaksu 7,53 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkistaa tavara. Jos tavarassa on jotain vialla, saat rahasi takaisin
Luo paketti
Osta enemmän samalta myyjältä ja maksa vain yhdet toimituskulut.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Merkki: Arabia
Myydään upea ja harvinainen 6 kappaleen setti Arabian vanhoja, kauniita jugend-tyylisiä matalia ruokalautasia.
Lautasissa on herkkä epäsymmetrinen sininen siirtokuvakoristelu (ruusu ja heinä) sekä harvinainen Arabian vanha sininen vaakunaleima (kaksoiskotka), joka oli käytössä vuosina 1880–1910.
Pohjan massaleimojen (11 / 31) perusteella lautaset on prässätty tehtaalla tarkalleen marraskuussa vuonna 1901, eli ikää näillä keräilyharvinaisuuksilla on jo 125 vuotta!
Ikäisekseen oikein siistit ja kauniit. Ei lohkeamia. Lasitteessa on tämän ikäiselle posliinille täysin tyypillistä, hyvin vähäistä verkkomaisen kaunista krakeloitumista (hiushalkeamaa pelkässä lasitteessa), mikä on huomioitu hinnassa.
Yhteensä 120€ / koko 6 kpl setti
Ensisijaisesti nouto, jotta ostaja voi todeta kunnon paikan päällä. Postitus onnistuu ostajan vastuulla. Pakkaan totta kai huolellisesti!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 2.11.2026 klo 16.16 ・ Ilmoituksen tunnus: 49377107
