Kuvagalleria
Isä syntymässä - Vauvan odotus, syntymä ja hoito + Muksuoppi
Myydään
12 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Kirja tarjoaa kattavaa tietoa isille, jotka odottavat vauvaa ja haluavat tukemaan perhettään odotusaikana. Kirja on käytännönläheinen ja selkeä.
Muksuoppi on Ben Furmanin ratkaisukeskeiseen työskentelyyn pohjautuva pedagoginen menetelmä, jolla voidaan tarttua lasten käytösongelmiin.
Muksuopin keskeinen ajatus on, että lasta ei rangaista eikä syytetä siitä, jos hän ei osaa toimia tai käyttäytyä toivotulla tavalla. Lapsen käytöksen aiheuttamat ongelmat käännetään häneltä puuttuviksi taidoiksi.
Jos lapsi esimerkiksi saa raivokohtauksia, lyö muita, heittelee tavaroita ja on kärsimätön, hänen kanssaan pohditaan, mitä hyötyä hänelle itselleen ja myös muille ihmisille olisi siitä, että hän oppisi tilanteen vaatiman taidon.
Jos lapsi kiroilee, hänet johdatellaan ymmärtämään, että häneltä puuttuu taito puhua kauniisti. Sitten hän voi alkaa opetella toisia sanoja, joilla voi ilmaista harmistumistaan. On tärkeää, että lapsi ei koe käyttäytymisestään häpeää, vaan oivaltaa, että taitojen opettelu on hieno asia.
Yhteishinta, erikseen 7 euroa kirja.
Maksu käteisellä, tilille tai Mobile Pay.
Lähetyksen maksaa ostaja, ei diiliä.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 3.11.2026 klo 19.43 ・ Ilmoituksen tunnus: 49428532
