Kuvagalleria
PASCAL MERCIER: YÖJUNA LISSABONIIN * TAMMI KELTAINEN POKKARI 68
Myydään
30 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Kiehtovaa jännitystä, mausteena kirjallisuutta ja historiaa
Sveitsiläinen klassisten kielten opettaja Raimund Gregorius tulee estäneeksi naista hyppäämästä sillalta. Tämä sattuma johdattaa Gregoriuksen portugalilaisen kirjailijan ja lääkärin Amadeu de Pradon maailmaan ja muuttaa hänen elämänsä.
Gregorius jättää taakseen uomiinsa asettuneen arkensa ja pölmistyneet kollegansa ja lähtee junamatkalle kohti Portugalia. Hänen on pakko saada tietää lisää kiehtovasta ja arvoituksellisesta kirjailijasta ja hänen elämänfilosofiastaan.Lissabonissa Gregorius tapaa kirjailijan tunteneita ihmisiä, ja tutustuu samalla diktatuurin ikeen alla eläneeseen maahan. Monien ihmisten toisistaan poikkeavat käsitykset kirjailijasta muodostuvat käänteentekeväksi Gregoriukselle itselleen. Matka Portugaliin muodostuu silmät avaavaksi matkaksi hänen omaan identiteettiinsä ja menneisyyteensä.Yöjuna Lissaboniin on jännittävä ja kiehtova retki ihmisen sielunmaisemaan. Se on psykologinen jännityskertomus kirjallisuuden ja historian maailmasta ja monisyinen kuva siitä, miten ihminen rakentaa identiteettinsä. Sattuma, kohtalo, voi muuttaa yhdessä hetkessä kaiken.
Pascal Mercier on sveitsiläisen Peter Bierin kirjailijanimi. Hän syntyi Bernissä vuonna 1944. Teosten Perlmanns Schweigen ja Der Klavierstimmer jälkeen Pascal Mercier julkaisi kolmannen romaaninsa Yöjuna Lissaboniin, joka on ihastuttanut lukijoita ympäri Eurooppaa ja nostanut Mercierin eurooppalaisten nykykirjailijoiden etujoukkoon. Kirjailijan roolin ulkopuolella Pascal Mercier on luonut mittavan uran yliopistomaailmassa. Hän väitteli filosofian tohtoriksi vuonna 1971 aikaa käsittelevällä väitöskirjallaan. Tämän jälkeen hän on toiminut opettajana ja tutkijana monissa saksalaisissa yliopistoissa.
Pascal Mercieri: Yöjuna Lissaboniin
Saksankeilinen alkuteos Nachtzug nach Lissabon ilmestyi 2004
Suomentanut Raija Nylander
Helsinki: Kustannusosakeyhtiö Tammi 2014.
Tammen Keltainen pokkari No: 68 (Keltainen kirjasto 404 v. 2010)
Pehmeäkantinen, 612 sivua
Hyväkuntoinen teos.
Ei tahroja, merkintöjä, taitoksia, omistusta, repeämiä tms. Etukannessa alhaalla ja takakannessa alhaalla ja vasemmassa reunassa kansipahvin läpinäkyvä ohut pintamuovi irtautunut n. 2 mm leveydellä.
Nouto ja käteismaksu
tai maksu tilille ja lähetys tulemaan.
Mahdolliset toimituskulut 8,80 e ostajalle.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Ilmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 6.11.2026 klo 19.35 ・ Ilmoituksen tunnus: 49544876


