Kuvagalleria
14 karaatin kultaisia antiikkisormustimia
Tuotteen kuvaus
VARATTU
Myyn kokoelmassani kappaleittain pois kuvissa olevat, täydestä 14 karaatin kullasta valmistetut englantilaiset antiikkisormustimet. Pitoisuudet on asianmukaisesti kultasepällä testautettu.
Historiasta on tuttua, että 1800-1900 -luvuilla naiset tekivät paljon käsitöitä. Käsityöt kuuluivat myös ylemmän luokan naisten ajankuluihin, mutta täytyyhän heidän aina toki erottua rahvaasta. Jopa käsityövälineistä muodostui eräänlaista "kilpavarustelua" ja statussymboleita, kun niistä tehtiin tavalla tai toisella hienompia kuin keskivertotallaajien välineistä. Yksi tapa erottua oli koristeellisuus. Erilaiset koristelutyylit kertoivat aina paitsi varallisuustasosta myös omasta ajastaan, sillä pienesineetkään eivät välttyneet muotien vaihteluilta. Eri ajanjaksoina suosittiin erilaisia koristeaiheita ja tekniikoita, joten koristelut ovatkin helppo keino ajoittaa esineitä.
Toinen yleinen tapa erottua rahvaasta oli valmistuttaa käsityövälineensä arvomateriaaleista, joista kulta ja hopea olivat tyypillisimmät. Harvinaisempina mainittakoon esim norsun- ja suurten merieläinten luut. Myös jalokiviä ja taidokkaita emalointeja (esim cloisonnee ja guilloche) saatettiin käyttää jopa sormustimien koristeluun.
Kaikki minulla tässä myynnissä olevat sormustimet ovat siis täyttä 14 karaatin kultaa eli selkeitä statussymboleita.
Koska sormustimien ikä, kunto, paino ja taidokkuustaso vaihtelevat, myös yksittäisen sormustimien välisissä hinnoissa on vaihtelua. Tietenkin. Olen siksi numeroinut sormustimet valokuviin. Alla olevan lyhyen kuvauksen numerointi vastaa kuvien numerointia ja niiden yhteydessä on mainittu kunkin sormustimien hintakin.
1. 1800-1900 -lukujen vaihde (myöhäinen viktoriaaninen/ varhainen edwardiaaninen), koko 8, paino 2.64 grammaa, "katedraalinikkuna"kuvio, kaksi kolhua ja hieman "muotoutunut", hinta 120eur
2. noin 1920-luku, koko 10, sisällä valmistajan kilpileima, paino julmat 5.58 grammaa, loistokunto, hinta 350eur MYYTY
3. 1800-luvun loppupuolisko (viktoriaaninen), koko 9, ankkurileimattu, kauniisti käsinkaiverretut köynnös- ja kukkakuviot, painoa rajusti 5.29 grammaa, museokuntoinen, hinta 290eur
4. 1900-luvun alku, koko 9, sisällä valmistajan kilpileima, pisterivikoristelu, paino 2.79 grammaa, kunto hyvä, hinta 120eur
5. 1800-luvun loppupuolisko (viktoriaaninen), koko 10, upea kukkaköynnösaiheinen reliefityyppinen koristelu, painoa huima 5.35 grammaa, museokuntoinen, hinta 450eur; MYYTY
Kun joku sormustin on myyty, poistan sen kuvauksen ylläolevassa listasta. Jos siis sormustimien kuvaus vielä näkyy, sormustin on vielä myytävänä. Olethan ystävällinen, etkä tee romukultahintaluokan tarjouksia. Nämä ovat yläluokan antiikkisia statusesineitä, eivät romua. Hintoihin sisältyy toimitus pakettina. Yli 500eur ostoksiin maksan ostajan puolesta myös täyden postivakuutuksen.
Hakusanat: kulta, kultaa, kultainen, karaatti, karaatin, sormustin, sormustimet, käsityö, käsityöväline, antiikki, antiikkinen, elitistinen, eliitti, yläluokka, aatelisto, status, symboli, statussymboli, arvoesine, museo, museokunto, museokuntoinen
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 23.4.2024 klo 0.40 ・ Ilmoituksen tunnus: 334887