Kuvagalleria
Egon Meuronen "Pilvipoutaa Vanajalla"
Myydään
850 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Egon Meuronen "Pilvipoutaa Vanajalla" akvarelli mitat kehysten päältä korkeus n.64cm leveys n.85cm kuva-aukko 42x65cm, vanhat kehykset
Egon Engelbrekt Meuronen (19. joulukuuta 1922 Viipuri – 2005 Hämeenlinna) oli suomalainen taidemaalari, kuvataiteilija ja sarjakuvapiirtäjä. Hänen ensimmäinen julkaistu sarjakuvansa oli Ilmailu-lehteen tehty Asarias Ahtopaine (1943–1944). Meurosen tunnetuin sarjakuva on luultavasti Helsingin Sanomissa päivittäin ilmestynyt jatkotarina Syöksypommittajat, jota hän piirsi samaan aikaan vuosina 1943 ja 1944. Syöksypommittajat päättyi sodan loputtua. Muita hänen sarjakuviaan olivat muun muassa Välskärin kertomuksia, Into Ilves - Pohjan poika, Saku ja Esa Ahto.
Meuronen lopetti sarjakuvien tekemisen vuonna 1965 ja ryhtyi akvarellistiksi. Hän sai valtion taiteilijaeläkkeen vuonna 1967 ja hänet ja Olavi Vikainen palkittiin Puupäähatulla vuonna 1996.
Egon Meuronen opiskeli Taideteollisessa keskuskoulussa vuosina 1936–1945
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 4.10.2025 klo 21.55 ・ Ilmoituksen tunnus: 1167795









