Kuvagalleria
VIRSIKANTELEHARVINAISUUS vuodelta 1892.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kohtalainen
Virsikantele rantautui Ruotsin kautta Suomeen 1830-luvulla. Sitä käytettiin virsien säestyssoittimena- tosin sen käyttö kuihtui 1800-luvun lopulla paitsi Itä-Suomessa, jossa sen käyttö jatkui 1900-luvun alkupuolelle. Virsikanteleessa on yksi kieli ja soitinta soitettiin jousella .
Tämä kulunut virsikantele on ainutlaatuinen, sillä valmistaja F.R.L. on signeerannut valmistuspäivämääränkin: "1892 joulukuun 14 päivä". Kanteleen katkennut kieli on korvattu uudella ja kanteleen sisälle tipahtanut päätytappi on pantu paikoilleen. Jousi puuttuu.
Virsikanteleen pituus on 82 cm, levein kohta 8 cm, korkeus 8 cm. Kuvista näkyy pintamaalin kuluneisuus. Koska virsikanteleen aktiivinen käyttö kesti vain muutamia vuosikymmeniä, 1800-luvulla valmistettuja virsikanteleita lienee vähän tallella. Esim. Kansalllismuseon kokoelmissa on viisi virsikanteletta, joista vain yksi on ajoitettu 1800-luvulle. ---Löytyisikö tälle käyttöä kotiseutumuseossa tai kodissa sisustusesineenä. !?
Hintapyyntöni on 200€, mutta kuuntelen mieluusti tarjouksia. Soitin on Naantalissa.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 27.4.2025 klo 17.05 ・ Ilmoituksen tunnus: 20929829