Kuvagalleria
(1/7)
Tang - Karjakko Figuuri (1960-luku)
Myydään28 €
Kuvaus
Valmistaja: Tang
Valmistettu: 1960-luku
Materiaali: Keramiikka
Paino: 478g
Korkeus: 26.5cm
Leveys: 8cm
Syvyys: 9.5cm
Pohjassa sinisellä Made in Spain leima. Lisäksi jotain muita merkintöjä. En tiedä onko signeeraus vai mikä.
Kyseessä Tangin valmistama esine. Osassa Tangin esineistä ei ollut pohjassa muuta kuin sinisellä Made in Spain ja itse tuotemerkki oli kiinni tarralla. Joistain Tangin esineistä löytyy kyllä myös Tangin leima tai sitten massaleima. Tämä kyseinen karjakko löytyy netistä Tangin tarran kanssa varustettuna. Tästä se on pudonnut pois.
Tangista ei löydy kovin paljoa tietoa mutta Peggy Whiteneckin El Portal Porcelana sivustolta löytyy hieman lisää infoa. Sivustolla kootun tiedon mukaan Llandro osti kyseisen yhtiön 1960-luvulla ja on mahdollista että samat suunnittelijat työskentelivät sekä Tangissa ja Llandrolla, sillä osa esineistä on lähes identtisiä keskenään.
Ei iskemiä, halkeamia tai naarmuja.
Kaikki myymäni kohteet noudettavissa Turusta, Tampereelta tai postista. Jos nouto Turusta niin ota yhteyttä ja sovitaan tarkemmin.
Huom! Painike, joka näyttää koko kuvauksen on pelkästään visuaalinen.
Lisätietoja
- Kunto
- Kuin uusi
Sijainti
Ilmoituksen tunnus | 24586013 |
---|---|
Viimeksi muokattu | 13.5.2025 klo 14.43 |