Kuvagalleria
Tapio Wirkkala uniikki sohvapöytä
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Syvyys: 62 cm
Korkeus: 43 cm
Leveys: 116 cm
Myydään Tapio Wirkkalan suunnittelema uniikki, ainut laatuaan oleva sohvapöytä. Pöytä on Askon tehtaiden valmistama.
Pöydän kannessa on kaksi kalakuviota vastakkain. Wirkkala kertoo vuoden 1957 ASKOn asiakaslehdessä mm seuraavaa: "Mahdollista on saada minkälaisia kuvioita tahansa. Esimerkiksi kalakuvioista pöytää kylkiviivat käyrinä".
Ilmoituksen kolme viimeistä kuvaa on Askon asiakaslehdestä. Pääset lukemaan koko artikkelin, kun tulet pöytää katsomaan. Yhdessä kuvista pöytä koristaa Galkeria Lemmetin näyteikkunaa Helsingissä.
Tapio Wirkkala Rut Bryk -säätiöstä otettiin yhteyttä tänään 28.5.2025 ja kerrottiin lisätietoja tästä pöydästä. Näitä intarsiapöytiä on tehty kaksi erilaista versiota. Toinen on tässä myynnissä oleva pöytä ja toinen on Askon lehdessä oleva pöytä. Kumpikaan ei ole täysin uniikki, vaan niitä on tehty useampia. Valmistusmäärät eivät ole säätiön tiedossa.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 28.5.2025 klo 15.17 ・ Ilmoituksen tunnus: 25152729