Kuvagalleria
Kesäkaneja hoitoon
Tuotteen kuvaus
Tarjolla kesäksi hoitoon muutamia kääpiökaneja omakotitaloon, kesämökille, nurmikkoiselle rivitalon pihalle (myös kerrostalon maatason takapihalle, jos siellä on nurmikkoa ja rauhallinen ympäristö) kaikkien tarvikkeiden kera. Etuna kokemus kaneista ja hyvin aidattu piha, mutta ilmankin pärjää, jos on halua ja mahdollisuudet hoitaa pupuja muutamia viikkoja tai syksyyn saakka. Palautus kotiin viimeistään pakkasten lähestyessä. Kanit ovat leijonanharjaksia tai leijonaristeytyksiä, hyvin käsiteltävissä ja suurin osa tulee herkkuja hakemaan kädestä. Kanit lähtevät aina pareittain, ei yksinään (vaikka tulisi ihmisten seuraan sisälle tai olisi kissa/koira"kavereita").
Jos omat häkit ja aitaukset löytyy ennestään, niin tarkistetaan vaan että ne on turvalliset ja riittävän kokoiset meidän kaneille.
Annetaan mukaan hoito- ja ruokintaohjeet, tuttua ruokaa, petoturvallinen ulkohäkki ja pesäkoppi TAI sisähäkki ja isompi jaloitteluaitaus päiväkäyttöön jos pihaa ei ole tiiviisti aidattu muuten maata myöden (Max. 5*10cm silmäkoon verkolla, mieluiten 5*5cm tai tiheämpi verkko/laudoitus ainakin 60cm korkeuteen), ruokakuppi, vesikuppi ja -pullo, pussi heiniä ja kuivikkeita koppiin. Kuivaruuan, heinän ja kuivikkeet saa itse jatkossa kustantaa sen jälkeen kun meiltä saatava loppuu.
Suurimmaksi osaksi aikuiset kanit pärjää tuoreella heinällä ja luonnon antimilla kesäkaudella, joten runsas ja laaja nurmilaidun alentaa kuivaheinän menekkiä ja antaa kaneille monipuolisen ravinto mahdollisuuden.
Kaneista otetaan takuumaksu (100e), ettei ne lähde ilmaiseksi ja puolet siitä (50e) saa takaisin kanien ja tavaroiden palautuessa kesähoidosta kotiin hyvässä kunnossa. Saa kertoa toiveensa millaisia kaneja haluaa hoitaa, niin katsotaan löytyykö meiltä sopivat puput kesäksi! Mahdollisuus myös ostaa kanit omaksi tai ottaa sijoitukseen, tästä voit kysyä lisää jos se kiinnostaa 😊
Onnistuu myös tuoda kanit ja kaikki tarvikkeet paikanpäälle Turun seudulle, jos omaa autoa ja/tai peräkärryä ei löydy.
Laittakaa reippaasti viestiä ja tulkaa käymään sovittaessa, niin katsotaan millaiset kanit ja häkki/aitaus-combot sopisi teidän perheen pihalle kesähoitoon! 😊 Myös poikasia saatavilla.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 3.6.2025 klo 12.39 ・ Ilmoituksen tunnus: 25555091