Kuvagalleria
Piispa Panteleimon : Venäläistä teetä
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kohtalainen
Romaanissa Venäläistä teetä piispa Panteleimon palaa opiskeluvuosiensa Leningradiin – tsaari Pietarin, vallankumouksen ja Dostojevskin maisemiin, mahtipontisen neuvostovenäläisen elämänmenon suurkaupunkiin.
Eletään 1970-luvun vuosia, Brežnevin aikaa. Kirkon pappisvalmistuslaitos, Hengellinen akatemia ja koko miljoonakaupungin kirkollinen elämä piispoineen, pappeineen ja uskovaisineen ovat kommunistihallituksen tiukassa valvonnassa. Venäläinen ihminen taipuu, vaan ei taitu.
Maan virallisesta valtapolitiikasta välittämättä Nevski prospektin, palatsien ja kanavien kaupungin ihmiset, pienet ja suuret, uskovat ja ateistit, elävät romaanissa omaa rikasta elämäänsä haaveillen, toivoen, uskoen ja rakastaen.
Uuden Valamon luostarissa kaksi vuosikymmentä vaikuttanut piispa Panteleimon tunnetaan Valamo-aiheisista romaaneistaan ja historiateoksistaan.
Nimilehdellä kirjoitusta ja kirjan sivut hieman kellastuneet. Muuten ok kuntoinen.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 5.6.2025 klo 16.37 ・ Ilmoituksen tunnus: 25656654