Kuvagalleria
Rannekello Nite MX20
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Merkki: Muut
Sukupuoli: Miehet
Rannekello Nite MX20, ostettu käytettynä n. 5 v sitten. Mallin valmistusvuosi n. 2009-2010 tietämillä.
Vain kello ja rannekkeen yksi lisäpala (16,5 cm ranteellisella nyt ja aivan max. 18,5cm arviolta ylettäisi säädöt aivan tapissa).
Lisäksi mukana tulee kaksi kellon tyyliin oivallisesti sopivaa vaihtoranneketta: sininen vintagehenkinen kumiranneke mustalla soljella ja musta niinikään vintagehenkinen milanese bracelet; molemmat 22mm levyisiä kuten kellon lugitkin.
Kello on erittäin hyvässä kunnossa. Kellossa on gunmetal viimeistely eikä pintaan saa oikein jälkiä millään synytmään - kello on suunniteltu kovaan käyttöön. Jostain luin että tällä mallilla on brittien erikoislaskuvarjojääkäreitä (paradivers) joskus varustettu.
Kellossa ei ole myöskään yhtään syvempää naarmua tai kolhua. Safiirilasike virheetön. Kokonaislaatuvaikutelma / viimeistelyn taso on erittäin hieno luokassaan. Kuvista ei oikein saa laatuvaikutelmaa välitettyä kellon painosta, mukavuudesta, metallin viimeistelystä, ja ruuvilukitun kruunun tai ajanottokehän (90 hampainen) toiminnasta.
Koko: n. 42x50x13mm (LxPxK), rannekkeen lugiväli 22mm, lukon kohdalta n. 19mm ja rannekelukon leveys 21mm.
Kello ruostumatonta terästä mustalla gunmetal-pinnoitteella, lasike safiiria. Miellyttävä, yllättävän mukava ja ohut alkuperäinen ranneke jonka päätypalat umpiterästä. Läpiporatut lugit joihin tulee vahvat ruuvilukitteiset tapit. Tuplavarmisteinen lukko. Osoittimet T25 tritiumia. Tosin kellon iästä johtuen hehku on jo puoliintunut, mutta näkyy kyllä pilkkopimeässä. Hämärässä näkyvyyttä sen sijaan auttaa osoittimien peilipinta.
200m vesitiiviysluokitus (on uitu ja kylvetetty, hyvin kestää).
Ruuvilukittu vetokruunu sekä takakansi. Säätömekanismi ja kierteet moitteettomia.
Koneisto sveitsiläinen kvartsi, tod.näk Ronda 715Li, käyntivara 10 vuotta CR2016 paristolla. EOL funktio pitäisi olla (itsellä ollut n. 5 v. mutta kun kello vaan käy eikä pysähdy niin ei testattu). Aika ja pvm. eli sekunti-, minuutti-, ja tuntiviisarit, pvm.näyttö. Käy erittäin tarkasti, mielestäni vielä monia peruskvartseja tarkemmin.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 13.6.2025 klo 16.45 ・ Ilmoituksen tunnus: 26023363