Kuvagalleria
Pääkallotorakat
Tuotteen kuvaus
Pääkallotorakoita
Hinta/kpl
Pienet poikaset 0.50€
Isot poikaset 0.90€
Aikuiset 1.20€
Posti- ja pakkauskulut lisätään
Lisätietoa torakoista:
Torakat ovat kaikkirukkaisia ja suhteellisen tehokkaasti lisääntyviä. Sopivat proteiinipitoiseksi ruoan lähteeksi esimerkiksi matelijoille, kanoille, tms. Taikka hauskoiksi katselulemmikeiksi.
Lemmikkinä torakoita tulee olla väh.3 samassa asumuksessa, sillä ne elävät yhdyskuntana. Poikaset viihtyvät parhaiten piilossa katseilta, kaivautuen pohjamateriaaliin ja syöden pohjakerroksesta löytyvää ravintoa. Aikuiset torakat tarvitsevat maan pinnalle piilopaikkoja ja kiipeiltävää. Kannibalismia voi ilmetä, eli poikaset voidaan erottaa omaan asumukseensa aikuisista ongelman välttämiseksi. Itse olen kokenut riittäväksi tarpeeksi piilopaikkoja, tilaa, ruokaa ja paksu kerros pohjamateriaalia.
Pääkallotorakat eivät ole erityisen nirsoja. Ravinnoksi kelpaa tuoreet tai kuivatut hedelmät, kasvikset, vihannekset, liha, kala... Matelijoille tms tarkoitetut vitamiinihyytelöt ja nutriplus geeli ovat suurta herkkua! Ne syövät myös luonnosta kerättyjä, tuoreita tai kuivattuja kasvien osia, lehtiä, puuta yms. Vettä tarjotessa tulee poistaa hukkumisen riski. Itse olen ratkaissut asian täyttämällä vesiastian sammalella. Myös esim. lemmikkilinnuille tarkoitettu vesiautomaatti toimii vanulla tai sammaleella tukittuna, jolloin sammal tai vanu pysyy jatkuvasti kosteana.
Lisätietoja kysymällä
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 14.6.2025 klo 13.47 ・ Ilmoituksen tunnus: 26044406