Kuvagalleria
Stephen King: Doloreksen tunnustus
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
2. laitos, Suuri Suomalainen Kirjakerho, 1993. Sidottu, kovakantinen, kansilehdet.
Alkuteos Dolores Claiborne, 1993. Suomentanut Ilkka Rekiaro.
Esilehdellä omiste ja Ex Libris. Kansilehti hiukan kulunut ja reunoista hiukan repaleinen (ks. kuvat), mutta ei suuria repeämiä. Kirja itsessään oikein hyvässä kunnossa.
"Dolores Claibornen elämässä on ollut yksi todella pimeä päivä – täydellisen auringonpimennyksen päivä kolmekymmentä vuotta sitten, päivä jona hänen tuntemansa pelko ja viha saivat näkyvän muodon. Kukaan muu ei ole tiennyt mitä silloin tapahtui – mutta nyt Dolores kertoo poliisille kaiken.
Dolores Claiborne on omien sanojensa mukaan ”vanha jenkkiämmä”: pahaluontoinen ja paha suustaan.
Hänen naapurinsa, Little Tall Islandin asukkaat, ovat odottaneet kolmekymmentä vuotta saadakseen kuulla, mitä tapahtui sinä kammottavan pimeänä päivänä jona hänen miehensä Joe kuoli – päivänä jolloin oli täydellinen auringonpimennys.
Poliisi taas haluaa tietää, mitä tapahtui eilen, jolloin Doloreksen hoidossa ollut rikas rouva Vera Donovan, saaren grande dame, kuoli.
Doloreksen ei auta muu kuin puhua, kertoa kaikki Sheriffi Andy Bissettelle. ”Kaiken mitä olen tehnyt, olen tehnyt rakkaudesta”, hän sanoo, ja tämä romaani on samalla kertaa hänen puolustuspuheensa. Se kertoo – usein karkean huvittavin yksityiskohdin – mädästä, hajoavasta avioliitosta, joka ruokki vihaa ja murhanhimoa. Se paljastaa Doloreksen ja Veran välisen oudon läheisyyden ja salaisen siteen, joka heitä yhdisti – siteen joka muodostui sinä kohtalokkaana päivänä 30 vuotta sitten.
Lukijat voivat olla eri mieltä siitä, toimiko Dolores oikein, mutta kuultuaan hänen elämänsä synkän tarinan Stephen Kingin väkevästi kertomana he ainakin ymmärtävät häntä – eivätkä ikinä unohda."
Kirja sisältää viittauksia kohtaukseen Kingin Julma leikki -kirjassa, joka sisältää samoin viittauksia kohtaukseen tässä kirjassa. Kohtaussivulla on lappu, jossa on toisen kirjan kohtauksen sivunumero. Molemmat kirjat ovat minulla tällä hetkellä myynnissä. Jos haluat molemmat samaan pakettiin, laita viestiä.
#kauhukirjallisuus #menneisyys #murha #salaisuudet #rikoskirjallisuus #äidinrakkaus #äitiys
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 15.6.2025 klo 22.51 ・ Ilmoituksen tunnus: 26117750