Kuvagalleria
Kauluskaija tyttö
Tuotteen kuvaus
Valloittavan ihana 1v8kk ikäinen kauluskaija tyttö lajin tuntevaan kotiin!
Miira on valloittava persoona, utelias tutkija.
Kun alkaa luottamaan ihmiseen, rakastaa rapsutuksia ja olkapäällä oleskelua.
Lempipuuhaa on puun on pahvin pilkkominen- tarvitsee todella paljon leluja aktiviteetteja ja lautamateriaalia järsittäväksi-pelkät puuoksat eivät riitä. Jos näitä ei ole tarjolla seinät ja kattolistat myös käy aktiviteetiksi,mutta halvemmalla pääsee kun panostaa asiaan linnun vaatimalla tavalla!
Kylpeminen on myös lempipuuhaa, ja kylpyvesi on lähes päivittäin käytössä. Tähän hommaan on kelvannut isot lasivuoat, tiskiallas eikä linnuille tarkoitetut suihkualtaat eivät tälle tyypille kelpaa.
Yöt nukkuu, noin 11-12 tuntia häkissä kankaalla peiteltynä. Ilman peittoa huutoa odotettavissa.
Päivisin on paljon vapaana, aina mahdollisuuksien mukaan. Joka päivä häkin ulkopuolista aktiviittia kaipaa, eikä pieni huonekkaan tälle lentelijälle ole riittävä. Lentelee perheen arjessa mukana ja oleskeltavissa huoneissa on paljon lentopysäkkejä- ja järsittävää.
On vahvasti leimautunut perheen äitiin- muilta perheen jäseniltä puolustaa reviiriään. Tästä koitettu monin keinoin päästä eroon, mutta äidin tarvisi muuttaa pois näkyvistä- ja ilmeisesti se ei ole ratkaisu.. Ja lapset eikä isäntä arvosta ilmasta hyökkivää korvien purijaa.
Vieraita kohtaan tällaista käytöstä ei ole. Varautunutta kaukaa tutkiskelua.
Ympäristön vaihto todennäköisesti karsii tällaista käytöstä.
Toisista yksittäisistä linnuista ei oikein pidä, isommasta porukasta ei kokemusta. Nuorena oli hetken lentokyvytön voimakkaan sulkasadon takia, ja ilmeisesti silloin toiset linnut kiusanneet tätä- tämä vain arvailua.
Lentotaito pysynyt hyvin vauhdikkaana nyt vuoden. Höyhenpeite kaunis ja terve.
Tämän koettelemuksen jälkeen kun lentotaito palasi ja itsevarmuutta tuli kuvioon, ajoi toisen lentäjän aina viereltään pois aggressiivisesti. Ollut nyt kohta vuoden yksineläjä.
Rakastaa ruokaa ja sen avulla helppo kouluttaa. Päivittäin tarvitsee tuoreruokaa- jota Rakastaa, pellettejä ja siemeniä.
Jos koet voivasi antaa sitoutuneen ja rakastavan kodin tälle touhottajalle- ota yhteyttä. Kerrothan millaisen kodin voisit hänelle tarjota.
Häkkilinnuksi enkä koristeeksi myy!
Ja mielellään kuulisin kuulumisia myös ostamisen jälkeen..
Saa tulla tutustumaan!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 5.7.2025 klo 0.33 ・ Ilmoituksen tunnus: 26902262