Kuvagalleria
John Adams minisarja DVD
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
John Adams (3DVD)
Lukuisia palkintoja kahminut historiallinen suursarja John Adams kuvaa Amerikan Yhdysvaltojen syntyvaiheita ja nuorta maanviljelijä-lakimiestä. Miehen elämän ristiriitaiset vaiheet ja kehittyvän valtion historia kietoutuvat toisiinsa erottamattomasti. HBO:n sarja kuvaa Yhdysvaltain tietä itsenäisyyteen ja maan historiaa aina 1800-luvulle saakka.
7-osainen sarja käynnistyy Bostonissa vuonna 1770, kun päähenkilö John Adams joutuu paikalliseen epäsuosioon puolustaessaan brittisotilasta oikeusjutussa. Oikeusjutun jälkeen hänet kutsutaan itsenäistymismieliseen Philadelphiaan, ja niinpä Adams jättää rakkaan puolisonsa Abigailin lähtien kohti tuntematonta, mutta historiallista päämäärää.
Sarjan päätuottajana on muun muassa Tom Hanks ja se perustuu David McCullough'n Pulitzer-palkinnon voittaneeseen elämäkertaan Amerikan historian merkkihenkilöstä, josta tuli aikanaan nuoren valtion toinen presidentti. Pääosissa nähdään Paul Giamatti ja Laura Linney, jotka palkittiin suorituksistaan Kultaisilla maapalloilla ja Emmyillä. Sivuosasta samat palkinnot pokkasi Tom Wilkinson.
Ohjaus: Tom Hooper
Käsikirjoitus: Kirk Ellis
Pääosissa: Paul Giamatti, Laura Linney, Tom Wilkinson, Stephen Dillane, Danny Huston, David Morse, Sarah Polley, Rufus Sewell
Valmistusvuosi: 2008
Kesto: noin 8 h
Bonukset
The Making of John Adams
David McCullough: Painting with Words
Facts are Stubborn Things
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 10.7.2025 klo 17.47 ・ Ilmoituksen tunnus: 27166193