
Kuvagalleria
Elokuva-aiheisia kirjoja
Tuotteen kuvaus
Myydään siistit ja hyväkuntoiset elokuvakirjat, elämänlertakirjat:
Chydenius-Instituutin Kannatusyhdistys ry. - Hyttinen Pertti toim.:
Merkintöjä Robert Bressonista
Julkaistu 1989, Nro 37
MYYTY
Airi Hiltunen:
Elokuva-kirja - Elokuvan tekeminen, lukeminen, näkeminen
Julkaistu 1990, 2. korjattu painos
- Miten elokuvat syntyvät? Miten elokuvia voi analysoida? Millaista lukutaitoa elokuvat vaativat?
Näihin kysymyksiin vastaa Elokuvakirja, joka on tarkoitettu kaikille elokuvan harrastajille.
Kirjassa on osio niin elokuvan tekemisestä, lukemisesta kuin katsomisesta. Suomalaisen Elokuvakirjan on toimittanut äidinkielen opettaja, nykyisin elokuva- ja viestintäkasvatukseen erikoistunut
Koulutelevision toimittaja Airi Vilhunen
ruotsalaisten äidinkielen opettajien
Elisabet Nemert-Svedlundin ja Gunilla
Rundblomin Filmbokenin pohjalta.
15 + postikulut 6,90
Sergei Eisebstein:
Kolme mestaria - Chaplin, Ford, Disney
Julkaistu 1989
- Neuvostoelokuvan tunnetuin klassikko oli myös hauska mies ja suurenmoinen
kirjoittaja, jonka tekstit elivät ja kuplivat ainutlaatuisella tavalla. Kolme mestaria
kokoaa yhteen Eisensteinin kirjoitukset kolmesta amerikkalaisesta kollegasta, joiden työtä hän ihaili - John Fordia jopa niin paljon että sanoi tămän Lincoln- elokuvaa siksi elokuvaksi jonka isyyden olisi mieluiten halunnut. Chaplin-kirjoitus esittelee kuuluisan ajatuksen sitä, että lapsen katse on keskeinen avain suuren koomikon mysteerin.
Walt Disney -osuudet ovat kirjallinen sensaatio, joka on julkaistu vasta 80-luvulla ja jossa Eisenstein esittelee kiehtovan todistusaineistonsa syistä miksi hän piti Disneytä yhtenä hienoimmista elokuvantekijöistä. Kolme
mestaria on kuin taikasauvalla sivaltaen avautuvaa tekstiä joka tunkeutuu syvalle piirostaiteeseen, maalaukseen ja kirjallisuuteen, eli kaikille nille luovuuden alueille, joita elokuva yhdistää - sis taiteen olemukseen yleensä.
8 + postikulut 6,90
François Truffat:
Elämäni elokuvat
Julkaistu 1982
- 400 kepposen, Julesin ja Jimin sekä monen muun rakastetun elokuvan ohjaaja François Truffaut oli omassa maassaan kuuluisa henkilö jo ennen kuin aloitti ensimmäisen elokuvansa. Hänen sanomansa elokuvakriitikkona aiheuttivat kuumia tunteita puolesta ja vastaan, ja häneen liittyi sellaista
karismaa kuìn elokuvakirjoittajaan ikinä voi liittyä. Hän horjuttì kivettyneitä arvostuksia, hän oli villi, kuriton ja armotonkin, mutta nyt me tiedämme, että hän oli myös rehellinen, oikeudenmukainen ja profeetallinenkin. Hänen yllättävimmätkin arvostuksensa ja löytönsä ovat kestäneet ajan testin, ja hänen tylystì hautaamansa akateemista ranskalaista elokuvaa seurasì elinvoimaisempi vuoksi, uusi aalto.
Elämäni elokuvat käsittää kirjoituksia Truffautin varsinaiselta kriitikonkaudelta, mutta myös myöhemmältä ajalta: hän ei ole koskaan malttanut jättää kirjoittamista, joka merkitsi hänelle yhtä luovaa työtä kuin elokuvan tekeminen. Kirjan alkupuoli on omistettu Truffautin kotiklassikoille, Renoirista Hitchcockiin, Chaplinista Fritz Langiin. Sitten seuraa kiehtova johdanto Truffautin ajan uuteen elokuvaan, lähinnä amerikkalaiseen, ja lopulta osasto joka on omistettu uuden aallon ystäville.
Truffautilla on poikkeuksellinen kyky lyhyessäkin kirjoituksessa kertoa olennaisin elokuvien ja tekijöiden ominaislaadusta, niiden sisimmästä sykkeestä.
10 + postikulut 6,90
Tai kaikki kirjat yhteensä sisältäen postikulut 50
Postikuluja yhdistellään kaikista ilmoituksistani
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 14.7.2025 klo 20.01 ・ Ilmoituksen tunnus: 27323500