Kuvagalleria
Tunturi, keskimoottori 80 Nm, iso 900 Wh:n akku
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Tyyppi: Sähköpyörät
Sukupuoli: Miehet
Uuden sähkiksen tieltä siisti ja hyvin pidetty Tunturi RX 500 hybridipyörä 28", runkokoko 56 cm ( n.180-190 pituiselle pyöräilijälle). Sähköistyksen jälkeen jälkeen olen ajanut pyörällä 1820 km. Akku on riittävän suuri 900wh (36v 25AH 35A) tunnetun valmistajan LG:n Li-ion battery kennoilla, tarjoaa jopa lähelle 200 km:n ajomatkat.
Tunturin runko on hieman vanhempi mutta 8/2023 siihen on asennettu TSE;n TSDZ2B keskimoottori 250W/80 nm eli suurin kadulle sallittu teho ja vääntö on suurempi kuin useimmissa perussähköpyörissä.
Pyörässä Shimanon nestelevyjarrut. Asensin siihen ohjaustangon korokepalan ja säädettävän stemmin. Etu- ja takavalo toimivat pyörän akulla. Pyörään on edellisen omistajan toimesta vaihdettu rattaat, e-bike ketjut sekä Shimanon jarrupalat.
TSE on eräs vanhimpia ja suurimpia polkupyörän sähkömoottoreihin erikoistuneista valmistajista. Tätä moottoria on käytössä kotimaisilla pyöränvalmistajillakin, joten tarvittaessa huolto-osia pitäisi olla tarjolla.
Keskimoottoriset sähköpyörät ovat niitä kalleimpia ja parhaita, sillä moottorin voima välittyy vaihteiston kautta ja momentintunnistin polkimissa tunnistaa automaattisesti voimantarpeen.
Pyörän mukana tulee tietenkin seisontatuki, laturi ja 2 avainta
Tarvittaessa pyörän lähetys matkahuollon kautta, rahti lisätään kauppahintaan.
Laita viestiä tai soita nolla neljä neljä 2961555/Pekka
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 23.7.2025 klo 14.10 ・ Ilmoituksen tunnus: 27665364