Kuvagalleria
Tamrac Expedition 4 kamerareppu
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Myydään Tamrac Expedition 4 kamerareppu, kunto erittäin hyvä.
Californiassa suunniteltu ja yli 50 vuotta luontokuvaajien tarpeisiin erikoistunut huippukameralaukku Tamrac on kamerakassien kuningas. He ovat olleet edelläkävijänä luomassa kamerakansalle turvallisia ja kestäviä laukkuja. Tämä Expedition reppusarja on legendaarinen ja jos kannat jalustaa metsässä ja pääset kuljettamaan sitä Tamrac Expeditionilla, et koskaan vaihda muuhun.
Tamrac on siis brändinä ylivoimaisesti maailman paras kamerakassi, näitä myydään uutena useilla sadoilla euroilla ja suunnilleen kaikki luontokuvaajat kantavat kameroitaan Tamraceissa, National Geographic lehden kuvaajista alkaen.
Tämä Tamrac Expedition 4 kamerareppu on joka suunnalta pehmustettu ja pääosan tilavuus on valtavat 9 litraa. Sisämitat ovat suurimmilta mitoiltaan 25 cm leveä, 28 cm korkea ja koko sisätila on 13 cm syvä. Esim, jos kuvaat maailman eniten ostetulla tele zoom objektiivilla, Canon EF-S 55-250mm zoomilla, se objektiivi mahtuu tähän laukkun pystyasennossa! Toisin sanoen, reppuun mahtuisi helposti yksi runko ja yhdeksän tuonkokoista telezoom objektiivia tai mitä tahansa pienempää objektiivia. Ks kuva 4 jossa olen malliksi asettanut reppuun kaksi Canon EOS DSLR kamerarunkoa, kolme isoa objektiivia ja salaman - niin Canon Speedlite salamakin mahtuu pystyasentoon. (Tietysti myyn siis vain repun, tämä muu mallikalusto ei tule mukaan, hintaan ei sisälly kameroita, objektiiveja, vastavalosuojia, salamaa tai jalustaa).
Repun kannessa sisällä on kaksi tilavaa vetoketjullista läpinäkyvää säilytystaskua (kuvassa 4 niissä kaksi vastavalosuojaa, nekään eivät ole myynnissä), joiden vetoketjujen sulkupäät suojattu kankaalla etteivät raaputa kamerakalustoa. Sisällä pehmustut siirrettävät sisäseinät joissa myös yhdessä taskussa objektiivin lukitsemiseen tai vaihtoehtoisesti alta kannattamiseen oleva lenksu. Tästä saa repun yläosaan revolveriholsterimaisen 'pikalaukaisu' kotelon ja suojan kameralle jossa on objektiivi kiinnitettynä.
Tamrac Expedition repun bravuuri on jalustan kiinnitys. Tämä on kerrassaan nerokas.
Repun ulkopuolella erittäin hyödyllisesti aseteltu ulkotaskusarja. Kolme tarviketaskua ovat asetettu U kirjaimen muotoisesti niin, että niiden väliin jää kouru jalustan jalkaa tai kapeamman jalustan kahta jalkaa varten (ks kuvassa 1 harmaat taskut). Ja alin tasku aukeaa ylös päin ja on suunniteltu juuri jalustan jalkaa varten (joko yksi tai kaksi jalustan jalkaa menee tähän pohjataskuun) jossa on pohjassa veden poistoreikä (eli vesi, kura, lumi, jää, eivät jää taskuun homehtumaan). Sivussa olevien kahden tarviketaskun reunoissa on kaksi kiinnikeremmiä (ks kuvassa 1 keskellä, hämärästi näkyy remmien lukot). Näillä remmeillä kiinnitetään jalustan yksi tai kaksi jalkaa repun keskiosaan, siis harmaiden taskujen väliin. Repun yläosassa oleva pitempi remmi kierretään kalustan yläosassa koko kolmijalan ympäri (ks kuvassa 5 jalustan ylin kiinnitys - näkyy parhaiten jalustan sanassa Cullmann josta viimeistä N kirjainta peittää tuo remmi joka näkyy kuvassa vain himmeästi).
Näillä neljällä kiinnityspisteellä isoimmat ja raskaimmatkin järjestelmäkameroiden jalustat kulkevat turvallisesti ja varmasti selässä ilman että roikkuvat kassin alla lenksuista taikka laukun reunasta tai hihnasta (tai vielä huonompaa, erillisenä kassina omassa kantolaukussaan lipsumassa sitten olalta) ja koko ajan jäävät jostain kiinni ja kolhiintuvat (ks kuvat 5 jossa malliksi minun jalustani kiinnitettynä reppuun ja kuva 6, jossa on lähikuva tuosta pohjataskurakenteesta kun jalusta on reppuun kiinnitettynä). Tämä on kaikista jalustan kuljetustavoista paras, tämä Tamracin neljän pisteen kiinnitysmenetelmä. Jalusta painopiste tulee tasan selän keskelle, reppu selässä jalusta kiinnitettynä pystyy jopa helposti istumaan kun levähtää vaeltaessaan metsässä, ilman että repun ottaa pois.
Tämä minun Tamrac Expedition 4 on tummanharmaan sävyinen. Värit ovat musta ja hieman tummempi kuin keskiharmaa. Muissa kuvissa olen valoittanut kuvat vaaleammiksi jotta yksityiskohdat näkyvät paremmin mutta kuvassa 1 on lähinnä oikea värisävy eli väri on tummanharmaa sävyltään, kassi on kaksivärinen eli musta ja harmaa. Ja värit ovat kirkkaat, ei haalistumia, ei tahroja.
Minun Tamrac Expedition 4 on toki käytetty mutta se ei ole kärsinyt ja on erittäin hyvässä kunnossa. Kaikki vetoketjut toimivat, vetoketjujen lenksut ovat tallessa, kaikki remmit ja lukot toimivat. Kangas ja kumipinnoissa ei ole kulumisen merkkejä. Kahva ei ole tahmea eivätkä repun olkahihnat tunnu ollenkaan kuluneilta. En väittäisi kassia 'kuin uudeksi' mutta tämä on todella siisti, siinä mielessä rakenteellisesti täysin virheetön, ei kulumia, naarmuja, ei halkeamia, ei irtolankoja, ei repeämiä. Sanoisin että reppuni on lähes uuden veroinen.
Jos kannat isompaa kamerakalustoa Canon, Nikon, Sony, Pentax, Olympus jne esim paria isompaa objektiivia ja yhtä runkoa, ja lisäksi kannat jalustaa esim Manfrotto, Velbon, Cullmann, Slik, Hama tms, tämä on ylivoimaisesti maailman paras ratkaisu siihen kalustoon jos mukanasi on myös jalusta. Tai, jos tarvitset tilavaa kameralaukkua tai kamerareppua ja kannat esim kahta runkoa, useaa isohkoa objektiivia, taikka järeää lintobongailu-ultrahypersuper-teleobjektiivia niin sen kaltainen setti menee helposti tässä repussa, turvallisesti (varmista suurin repun sisätilan pituus on siis 28cm). Tai jos sinulla on kuljetettava studiovalaistus esim usean salamalaitteen orjasalamasetti esim Godox, Meike, Nissin tms ja niiden tarvikkeet, niin tästä siihen se yhden paketin ratkaisu. Jopa se hillittömän hankalasti kulkeva salamajalustakin menee tuossa selässä samalla.
Tästä se reppu kamerakalustollesi jota olet kaivannut. Jos vain tilavuus riittää sinulle tulevaisuuteenkin, niin et toista kassia enää tämän jälkeen koskaan kaipaa. Katselin noita Tamrac hintoja täällä Tori.Fi:ssä tänään ja minun hintani pitäisi olla aika kohdallaan, joten en ole tinkimässä. Myydään Toridiilinä, niin pääset rauhassa tarkistamaan repun kunnon, ennenkuin rahasi maksetaan minulle. Olen jo maksanut kuljetusmaksun puolestasi, sinun osallesi jää vain Toridiilin kulu.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 29.7.2025 klo 17.38 ・ Ilmoituksen tunnus: 27932194