Kuvagalleria
Husqvarna Zig-zag ompelukone
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Vanha Husqvarnan ompelukone, olisiko 60-luvulta? Muuten oikein hyvässä kunnossa ja pintakin ikään nähden siistissä kunnossa, mutta ylälangan kireyden säätöön tuli kesken ompelun jotain häikkää:
Ongelma on siis tuossa säätöpyörylässä jossa lanka kulkee metallilevyjen välistä. Kun paininjalan laskee alas, lanka on niin kireällä ettei tahdo liikkua ollenkaan eikä sen säätäminen vaikuta kireyteen ollenkaan. Kun paininjalan nostaa, lanka vapautuu ja kulkee kevyesti läpi vetämällä. Pienen googlauksen perusteella ongelman aiheuttaa joko osiin tarttunut lankanöyhtä tai sitten kireyttä säätävä jousi (tjsp.) on vaihtamisen tarpeessa.
En jaksa alkaa säätää ja selvittää miten tuo puhdistetaan tai korjataan, sillä minulla on toinen kone jota mieluummin siirryn käyttämään. Mutta muuten tosiaan aivan kunnossa ja on ollut vielä hetki sitten käytössä. Tosi hyvän oloinen kone entisajan lujaa tekoa, painosta päätellen täyttä rautaa.
Perustoiminnot löytyy, suora ommel ja siksak sekä mahdollisuus piston pituuden tai siksakin leveyden säätämiseen ja taaksepäin ompelu. Vapaavarsi/ irrotettava taso. Helppo ja intuitiivinen ottaa käyttöön, vaikka ohjekirjaa ei ole.
Mukana tulee poljin ja puolalankarulla sekä tuo kuvassa näkyvä irrotettava taso.
Vain nouto, en lähetä.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 3.8.2025 klo 21.11 ・ Ilmoituksen tunnus: 28183403