Kuvagalleria
Ilmasipuli
Tuotteen kuvaus
Ilmasipuli (Allium cepa Proliferum-ryhmä, syn. Allium cepa var. viviparum) on monivuotinen sipuli. Se kehittää sipuleita sekä maanalaiseen varteensa että varsiensa latvoihin. Ilmasipuli talvehtii Suomen oloissa. Optimaalinen ilmasipulin kasvupaikka on aurinkoinen ja hyvin lannoitettu.
Ilmasipuli erottuu muista sipuleista ainutlaatuisella kasvutavallaan. Se muodostaa sipuleita sekä maan alle, että varsien latvoihin. Ensimmäiset paksut lehdet työntyvät maan pinnalle heti kun lumi on sulanut. Lehtiä kerätään keväästä pitkälle syksyyn. Loppukesällä versojen päihin kehittyviä pieniä voimakkaan makuisia latvasipuleita, joita käytetään lähinnä mausteena.
Ilmasipulia lisätään siemenistä, latvasipuleista ja maan alle kehittyvästä sipulista. Latvasipulit istutetaan syksyllä 8–10 cm syvyyteen 30 cm välein. Ilmasipulikasvusto jaetaan ja istutetaan uudelleen noin viiden vuoden välein.
Koko vaihtelee, kuten kuvista huomaa. 3 euroa per kappale tai 4 kpl 10 eurolla.
Yhdestä latvasipulista kasvaa siis todella iso kasvi, jonka korkeus on noin 60-80 cm.
Ilmasipuli on suosituimpia perinnesipuleita. Ilmasipuli tekee rykelmän pikkusipuleita lehtien päähän. Näitä pikkusipuleita voi sekä syödä, että niistä onnistuu kasvin lisääminenkin.
Sipuli on monivuotinen ja pillimäisiä lehtiä nousee jo varhain keväällä. Lehtisatoa voi käyttää mm. ruohosipulin tapaan ruokien maustamiseen. Lehtisatoa voi kerätä keväästä syksyyn.
Nouto, tai ostaja maksaa postikulut kirjeenä tai pakettina.
Myös ryvässipulia, yrtti-iisoa, kuunliljaa, useamman eri mansikkalajikkeen taimia ym. myytävänä (omat erilliset kohteensa Torissa).
Hakusanat: monivuotinen hyötykasvi hyöty kasvi omavaraisuus latvasipuli latva sipuli ilma sipuli maatiaiskasvi maatiais kasvi maatiaissipuli
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 19.8.2025 klo 23.27 ・ Ilmoituksen tunnus: 29033167