Kuvagalleria
Vintage koruja
Myydään
50 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Sukupuoli: Naiset
Eri ikäisiä vintagekoruja. Voi ostaa yksittäin, tai könttänä useamman tai kaikki edullimpaan könttähintaan (50€) 😊 Lähes kaikki ostettu joko vintageliikkeestä, tai osa periytynyt omalta mummoltani.
YLÄRIVI kaulakorut vasemmalta alkaen:
1. Kaulakoru : keltainen helmikaulanauha. Ikäarvio: 50-60 -luku. Lyhyt malli, ketjussa vähän pituussäätövaraa. Kuvassa löysimmällä asetuksella (mallilla paksu kaula 😅). Tätä käytetty yhdessä isojen keltaisten korvakorujen kanssa (ks. alarivi). Hp. 10 €.
2. Kaulakoru: Metallinen kaulakoru. Mielenkiintoinen, aika rouhea. Hp. 8 €.
3. Upea puuterinen helmikaulanauha. Ikäarvio 50-60-luku. Kaunis lukko. Tässä kolme nauhaa lukossa kiinni, joista yksi on irronnut osittain. Itse ehkä irrottaisin sen kokonaan, sillä toimii niinkin käytettynä. Mutta annan sen olla vielä paikallaan, jos joku keksii miten korjata se 😊 Hp. 6 €.
KESKIRIVI:
4. Iso puna-kultainen kukkarintakoru. Vaikka takkiin tai laukkuun. Ikäarvio 60-luku. Hp. 7 €.
5. Hopeainen kukkarintakoru. Neulassa näkyy jotain leimaa, mutta en saa ihan selvää numeroista. Saattaa olla siis ihan oikeaa hopeaa tämä. Hp. 8€.
6. Strassi rintaneula. Ruskeita ja vaaleita strasseja. Ikäarvio 50-60-luku. Hp. 6€.
7. Kukka-aiheinen rintaneula ja sormus -setti. Myydään vain yhdessä. Hauskat keraamiset korut, joissa koristaa filigraanityyppinen reunus vaaleansinipohjaista, keraamista keskustaa. Ikää en osaa arvioida näille. Hp. 12€.
8. Keraaminen kukkariipus. Todella herkkä ruusukuvio keraamisessa riipuksessa. Takana nimikirjaimet ALM. Hp. 4 €.
ALARIVI korvikset:
9. Keltaiset puiset klipsikorvikset. Ihanan kevyet pitää suuresta koostaan huolimatta! Ikäarvio 60-luku. Hp. 6€.
10. Kultaiset klipsikorvikset. Näissä on klipsin löysytysmahdollisuus ruuveilla takana - hauska ominaisuus, jos tuntuu että klipsi on liian tiukka! Ehkä 50-60-lukua. Hp. 10€.
11. Kultaiset klipsi-helmiriipuskorvikset. Nämä ovat rouheat! Ehkä mahdollisesti 80-lukua. Klipsin lisäksi on kiristys/löysytysmahdollisuus ruuveilla takana. Hp. 6€.
12. Veikeät, kultaiset ornamenttiset ruuvikorvikset, joissa vihreitä (lasi?)kiviä. Tulee aivan riikinkukko mieleen näistä. Ikää en oikein osaa arvioida, voivat olla 50-lukua tai kävisivät hyvin 20-30-luvustakin. Hp. 14€.
Katso vielä toinenkin vintagekoru-ilmoitukseni, sekä muut myytävät tuotteeni samalla! 😊
Nouto Laajasalo, Helsinki, tai omien menojen mukaan Herttoniemi, keskusta. Ei toridiiliä, mutta postitus onnistuu! Savuton ja lemmikitön koti.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 11.9.2025 klo 20.20 ・ Ilmoituksen tunnus: 30162416