
Kuvagalleria
Anatole France kirjat: Punainen lilja ; Paita ; Kuningatar Hanhenjalan ravintola
Myydään
1 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Anatole France (oik. Jacques Anatole François Thibault); (1844-1924) oli ranskalainen kirjailija, joka valittiin Ranskan akatemian jäseneksi vuonna 1896 sai Nobelin kirjallisuuspalkinnon vuonna 1921.
ANATOLE FRANCEN kolme kirjaa:
* PUNAINEN LILJA
Romaani, joka kertoo maailmanmiehen ja poliitikon vaimon sekä taiteilijan välisestä suhteesta. Teos on osittain omaelämäkerrallinen ja perustuu kirjailijan ja Madame de Caillavetin väliseen intohimoiseen suhteeseen, jota kuvataan matkalla Firenzeen. Siihen liittyy myös mustasukkaisuuden ja suhteen päättymisen kuvaus, ja Firenze symboloi teoksen "punaisen liljan" merkitystä.
5. painos 1950
Kustantaja Tammi
Alkuteos Le lys rouge
Suomentanut Huvi Vuorinen
Mitat n. 13,5 x 19 x 2 cm
Sivumäärä 305
______________________
* PAITA
Satiirissaan Paita Anatole France tarkastelee ironiseen tapaansa ihmisen ikuista onnen tavoittelua sekä kuvitellun ja toden häilyvyyttä. France kertoo uusin painotuksin kansantarinan kuningas Kristofferista, jonka epämääräiset vaivat voi parantaa ainoastaan onnelliselta mieheltä saatu paita. Onnellista miestä etsitään ympäri valtakuntaa, mutta kun hänet vihdoin löydetään, onko hänellä mitään toiselle annettavaa? Onko hän vain “onnellinen onnessaan?”
Mestarikirjailijan kertomana tuttu tarina kasvaa henkeväksi satiiriksi ihmisonnen ehdoista ja elämän antimista. L. Onervan suomennos.
Paita ilmestyi ensimmäisen kerran 1909 Anatole Francen (1844-1924) kokoelmassa Les sept femmes de la Barb-Bleu (Siniparran seitsemän vaimoa). France oli kriittinen ja skeptinen kaupunkielämän kuvaaja, joka sai Nobelin kirjallisuuspalkinnon 1921.
2. korjattu painos 1953
Kustantaja Arvi A. Karisto Osakeyhtiö
Suomentanut L. Onerva
Hyväkuntoinen, kovakantinen, ei kansipaperia. Lahjanantajan merkintä.
Mitat n. 11,5 x 18 x 1 cm
Sivumäärä 116
______________
* KUNINGATAR HANHENJALAN RAVINTOLA
Anatole Francen kuuluisa pääteos, jonka Eino Leino mainiosti suomensi v. 1910, on hyvin ansainnut uuden tulemisensa. Näin voi nykyinenkin lukijapolvi tehdä tuttavuutta elämäniloisen, oppineen ja armottoman valheidenriisujan apotti Coignardin kanssa, jonka elämää rajoittivat kolme mahtitekijää: pöytä, sänky ja kirjahyllyt, ja joka "oli altis kaikille kulkurielämän oikuille".
3. painos 1953
Kustantaja Otava
Ranskalainen alkuteos La Rôtisserie de la Reine Pédauque
Suomentanut Eino Leino
Hyväkuntoinen, kovakantinen, ei kansipaperia. Omistajamerkintä.
Mitat n. 12,5 x 19 x 2,5 cm
Sivumäärä 351
_________________
HINTA 1 €/kpl
Nouto Mellunkylästä, maksu käteisellä tai MobilePay. Myös postitus onnistuu.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 22.9.2025 klo 19.02 ・ Ilmoituksen tunnus: 30679711