
Kuvagalleria
Kartell Masters -tuoli musta
Myydään
190 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Merkki: Kartell
Suunnittelija: Philippe Starck
Myydään musta Kartell Masters -tuoli. Hyvässä kunnossa, sisällä säilytetty ja lähinnä koristeena ollut. Ainoastaan läheltä katsottuna huomaa jaloissa ohuita vaaleita jälkiä, kun osunut johonkin. Nouto Seinäjoki keskusta.
Philippe Starckin suunnittelema Kartell Masters -tuoli on ainutlaatuinen kunnianosoitus designmaailman ikoneille. Se yhdistää mestarillisesti kolmen merkittävän designklassikon, Arne Jacobsenin Seiska-tuolin, Eero Saarisen Tulppaani-tuolin ja Charles ja Ray Eamesin DSR-tuolin, perinteen ja muotokielen. Masters-tuolin selkänoja on kudelma näiden kolmen tuolin erottuvia piirteitä; Seiska-tuolin kaareva silhuetti, Tulppaani-tuolin sulava käsinojien muoto ja DSR-tuolin kapeampi selkänojan muoto kietoutuvat Masters tuolissa saumattomasti yhteen luoden uudenlaisen elegantin muotoilun.
Tämä tuoli on paitsi esteettinen, myös käytännöllinen ja monikäyttöinen. Kevyen rakenteensa ansiosta Masters-tuoli soveltuu niin sisä- kuin ulkotiloihin, tarjoten mukavuutta ja tyyliä ruokapöydän ääressä tai terassilla. Neljä kapeaa jalkaa tuovat tuoliin ilmavuutta ja keveyttä, ja sen pinottavuus tekee siitä käytännöllisen säilyttää.
Kartell Masters -tuoli on suunniteltu vastaamaan sekä kotikäyttäjien että julkisten tilojen tarpeisiin, ja se on yksi markkinoiden tunnetuimmista ja arvostetuimmista malleista. Vuonna 2010 Good Design Award -palkinnon voittanut tuoli on saatavilla eri värivaihtoehdoissa ja myös metallisilla viimeistelyillä.
Kartell Masters -tuoli on todellinen mestariteos, joka juhlistaa menneiden aikojen suunnitteluperintöä modernissa muodossa.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 13.10.2025 klo 15.14 ・ Ilmoituksen tunnus: 31636388