
Kuvagalleria
Sotakirjojen Paketti 5 Kpl
Myydään
Toimitus alkaen 4,90 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
SOTAKIRJOJEN PAKETTI 5 Kpl:tta.
****HUOMIO, HUOMIO!!!! KIRJASTON POISTOKIRJOJA KAIKKI 5 kpl:tta****
1) Jaakko Sarlin-Lappeteläinen-Heli Santavuori: Legioonan sotilas - Suomalaisen muukalaislegioonalaisen muistelmat Algerian sodasta 1954-1959. Readme, Sivuja 317, Kovakantinen.
Jaskan kertomus on ainutlaatuinen ruohonjuuritason dokumentti tavallisen legioonalaisen arkipäivästä 1950-luvulla Algerian sodassa sekä siitä, miten miehitysarmeija toimi. Tarina on myös omalla tavallaan hyvin inhimillinen raa'asta aiheesta huolimatta. Kertomuksen henkilöt alkavat elää aivain kuin tuntisit heidät.
Jaakko Sarlin-Lappeteläinen (1937-1993) "Jaska" kertoi tarinaansa kirjan kirjoittajalle Heli Santavuorelle usean kuukauden ajan, ja raakatekstiä oli lähemmäs tuhat liuskaa. Jaska puhui sinnikkäästi kunnes tyhjeni ja tunsi sanoneensa "kaiken". Jaskalle kirjaprojekti oli tärkeä. Hänen oma suhteensa legioonaan oli ristiriitainen. Toisaalta hän ihannoi sitä, toisaalta varoitteli ketään sinne lähtemästä ja todisti myös koko elämänkaarellaan miten pahat arvet sotiminen oli häneen jättänyt. Kirjan työstäminen oli hidasta, sillä raakateksti todella oli polveilevaa sekamelskaa ja tavoite oli säilyttää Jaskan kertojanlaatu.
Nyt kirja on viimeinkin valmis. Jaska toisteli usein, että tästä kirjasta on tultava "totuutta, ei mitään Ramboa". Tätä ohjetta on yritetty noudattaa sillä varauksella, että totuus on Jaskan oma.
HUOMIO, HUOMIO!!!! KIRJASTON POISTOKIRJA!!!!!!
2) Seppo Porvali: Suomen Sota Tuntemattomat Sankarit. Readme 2016, Sivuja 415, Kovakantinen.
Tuntemattomat sankarit -kirja kertoo nimensä mukaisesti niistä tuntemattomista Suomen armeijan sankareista, joita ei palkittu Mannerheim-ristillä, eikä paljon muillakaan kunniamerkeillä, jotka lähtivät hiljaisen vaatimattomina rauhan töistä sodan töihin ja tekivät sen mitä heiltä odotettiin: pelastivat maan itsenäisyyden.
Rauhan tultua he palasivat jälleen hiljaisen vaatimattomina takaisin siviilityön pariin, suurin osa haavoittuneena, jollei fyysisesti, niin ainakin henkisesti.
Rintamalla he kuitenkin ylsivät uskomattomiin suorituksiin, mutta tavoilleen uskollisina eivät koskaan pitäneet itsestään suurta ääntä. Ja vaikka palkitsemiseen olisi ollut aihetta, paperit hautautuivat toisten vastaavien alle.
HUOMIO, HUOMIO!!!! KIRJASTON POISTOKIRJA!!!!!!
3) Waldemar Erfurth Sotapäiväkirja 1942-1943, Toimittanut Pekka Visuri. Docento, Sivuja 528, Kovakantinen.
Sotahistorian harrastajan toiveteos! Erfurthin kaikki jatkosodan päiväkirjat vihdoin suomennettuna.
Jalkaväenkenraali Erfurthin sotapäiväkirjat ovat ainutlaatuisen tarkka dokumentti Suomen historian kriittisestä ajasta tarkasteltuna ylimmän sodanjohdon näkökulmasta ja kirjoitettuna parhaalla ammattitaidolla.
Erfurthin sotapäiväkirja vuosilta 1942-1943 kertoo Suomen rintamien asemasodan vuosista. Se tuo esille uutta tietoa muun muassa Hitlerin vierailusta marsalkka Mannerheimin luo 4.6.1942 sekä vastavierailusta Saksaan 27. kesäkuuta. Erfurth oli järjestämässä noita tilaisuuksia. Päiväkirjasta käy hyvin ilmi Suomen aseman vaikeutuminen vuonna 1943, kun Saksa kärsi tappioita itärintamalla ja joutui etelässä vetäytymään kohti omia rajojaan. Suomessa oli pakko ryhtyä valmistelemaan sodasta irtautumista, mistä syystä suhteet Saksaan kiristyivät.
Valtiotieteen tohtori, eversti Pekka Visurin toimittamat ja suomentamat Erfurthin sotapäiväkirjat liittyvät hänen jatkosodan tapahtumia käsitteleviin kirjoihinsa Mannerheimin ja Rytin vaikeat valinnat (Docendo 2013) ja Paasikiven Suomi suurvaltojen puristuksessa 1944-1947 (Docendo 2015).
Kirja on jatkoa Pekka Visurin aikaisemmille teoksille Saksan kenraali Suomen päämajassa vuonna 1941 (Docendo 2017) ja Waldemar Erfurth – sotapäiväkirja 1944 (Docendo 2014).
HUOMIO, HUOMIO!!! KIRJASTON POISTOKIRJA!!!!
4) Mark Owen: Kova Päivä - Hyökkäys Osama Bin Ladenin Piilopaikkaan. Otava 2012, Kovakantinen, Sivuja 270.
"Ainoa helppo päivä on eilinen." - Navy SEAL -joukkojen elämänohje
Silminnäkijän kaunistelematon kuvaus bin Laden -operaation suunnittelusta ja toteutuksesta ilmestyy tuoreeltaan suomeksi
Terroristijohtaja Osama bin Ladenin jäljitys ja eliminointi on yksi sotahistorian suurista erityisoperaatioista. Kova päivä on ensimmäinen silminnäkijän kertomus kevään 2011 tapahtumista.
Lukija pääsee seuraamaan Yhdysvaltain Navy SEAL -erikoisjoukkojen sotilasta Mark Owenia ja 24 muuta valikoitua miestä, kun he harjoittelevat elämänsä tärkeintä tehtävää varten. Kertomus etenee isku iskulta, helikopteriturmasta, jossa Owen olisi voinut menettää henkensä, bin Ladenin kuoleman vahvistaneeseen radio-viestiin.
Owen kuvailee myös koruttomasti SEALin monia aiempia, tuntemattomiksi jääneitä tehtäviä sekä Yhdysvaltain terrorisminvastaista sotaa syyskuun 11. päivän iskujen jälkeen.
Mark Owen kirjoitti kirjansa turvallisuussyistä salanimellä, tosin hänen oikea henkilöllisyytensä on jo paljastettu.
HUOMIO, HUOMIO!!!! KIRJASTON POISTOKIRJA!!!!!
5) Marja Tuominen: Me kaikki ollaan sotilaitten lapsia. Otava 1991, Sivuja 434, Kovakantinen.
HUOMIO, HUOMIO!!! KIRJASTON POISTOKIRJA!!!!!!
>>>>>KAIKKI KIRJAT HINTA YHTEENSÄ 5,00 euroa>>>>>
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 24.10.2025 klo 21.27 ・ Ilmoituksen tunnus: 32211446


