
Kuvagalleria
Helsinki Helsingin alla – kaupunkiarkeologiaa sarjakuvina
Annetaan
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Annetaan sarjakuvakirja Helsinki Helsingin alla – kaupunkiarkeologiaa sarjakuvina
Tekijä: Jaana Mellanen
Julkaisija: Helsingin kaupunginmuseo
Sivuja: 64
Painovuosi: 2008, 2. korjattu painos
Painopaikka: Gummerus Kirjapaino Oy, Jyväskylä
Taitto: Lagarto
Kustannustoimittaja: Jere Jäppinen
Sarjakuvat, tekstit ja kuvatoimitus: Jaana Mellanen
Vuonna 1995 Valtioneuvoston linnaa korjattaessa Senaatintorin mukulakivien alta paljastui lähes 200 vuotta varhaisempi kiveys – vanha Suurtori. Helsingin ydinkeskustan uumeniin kätkeytyy meille tuntematon Helsinki, Ruotsin ajan pikkukaupunki, johon tämä sarjakuva-albumi johdattaa eloisasti ja havainnollisesti.
Lukija pääsee kaupunginmuseon arkeologin jäljissä vierailulle 1600–1700-luvun helsinkiläistaloihin, pihoille ja ryytimaille.
Suomen ensimmäinen kaupunkiarkeologinen sarjakuva-albumi! Helsingin kaupunginmuseon Sofia-lehden lukijasuosikista syntyi kokonainen kirja, kun Jaana Mellanen piirsi ja kirjoitti hikihatussa – ja kustannustoimittaja Jere Jäppinen kommentoi ja korjasi minkä ehti. Nyt kaikki voivat sukeltaa Helsinkiin Helsingin alla.
Kunto: Hyvä, siisti ja ehjä kappale.
Sijainti: Seinäjoki
Harvinaisempi, kiehtova teos historian, Helsingin ja sarjakuvien ystäville.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 25.12.2025 klo 12.26 ・ Ilmoituksen tunnus: 32261413

