Kuvagalleria
Säde sarjan sokerikko Göran Hongell Karhulan Lasi
Myydään
Toimitus alkaen 2,99 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Myydään Karhulan Lasin Säde-sokerikko.
Göran Hongellin suunnittelema ja Karhulan lasin valmistama kirkas Säde-lasiston sokerikko. Tämä on 1930-luvulta, eli todellista vintagea.
Lisätietoa Säde-sarjan sokerikosta:
- Suunnittelija: Göran Hongell, yksi suomalaisen lasimuotoilun pioneereista, joka työskenteli mm. Karhulan ja Iittalan lasitehtailla.
- Valmistaja: Karhulan Lasi, tunnettu suomalainen lasitehdas, joka toimi aktiivisesti 1800-luvun lopulta 1950-luvulle.
- Sarja: Säde, jolle on ominaista säteittäinen, koristeellinen kuviointi lasin pinnassa. Tämä antaa esineille elegantin ja klassisen ilmeen.
- Materiaali: Puristelasi, joka mahdollistaa tarkan ja toistettavan kuvioinnin.
- Väri: Kirkas.
- Sokerikko edustaa funktionaalista mutta koristeellista muotoilua, joka oli tyypillistä Hongellin työlle.
- Säde-sarjan esineet ovat keräilykohteita, erityisesti niiden vintage-arvon ja suomalaisen designhistorian vuoksi.
- Ne sopivat sekä käyttöön että esillepanoon, esimerkiksi osaksi retrohenkistä kattausta tai vitriiniä.
Vanha, kaunis ja ehjä sokerikko.
Hakusanat:
Göran Hongell
Karhula
Karhulan lasi
Riihimäen lasi
Säde
Lasikermakko
Lasisokerikko
Vintage
Antiikki
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 3.11.2025 klo 20.44 ・ Ilmoituksen tunnus: 32688814

