Kuvagalleria
Swallow Brand 225 myrskylyhty, tuikku tai kynttilä käyttöinen.
Myydään
Toimitus alkaen 4,90 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Sesonki: Joulu
Tuikkukäyttöinen myrskylyhty. Käyttämätön polttamisen osalta, mitä nyt kuvaamista varten sytytin kynttilän hetkeksi. Ilmeisesti ollut vain koristeena, koska maalia on jostain paikoin irronnut, ei kuitenkaan järkyttävästi. Sekä "fake poltin" patinoitunut (hiottavissa kiiltäväksi helposti).
Ei voi käyttää lamppuöljyllä. Jos sinulta löytyy tuikku tai tuikku kynttilöitä, ne sopivat tuohon, niitä pieniä alumiinisia siis (kolo n. 40mm). Tuuli ei sammuta ja onhan tuo hieno tuikkukippo, saa roikkumaan parvekkeelle, terassille ja hieman turvallisempikin, kun lasi ympärillä. (Lue silti turvallisuusohjeeni).
Eli sopii sisätilaan, kun ei polttonesteitä käytössä, samalla myös hajuton (ei petrolin hajua).
Kuvan alkuperäinen tuikku ei tule mukaaan. Minä en luota kiinalaisiin kynttilöihin. En nyt, enkä jatkossa. Tuo on koristekynttilä, mikä sisällä on..
Sinä käytät tuossa suomesta ostettua tuikkua, onko asia selvä?
Kyse on sinun ja läheisten sekä lemmikkien ja naapurien turvallisuudestasi, ei siitä, että olen vihainen.
Suomesta ostettu tuikku on tuolla takuulla turvallinen oikein käytettynä, noudattaen viranomaisten, sekä valmistajan ohjeita noudattaen yhtä hyvin.
Ja jatkan, tulen kanssa on oltava aina huolellinen, oli se sitten tulitikku tai kipinä, puhumattakaan tuikuista tai kynttilöistä.
Jos mitä tahansa palavaa laitatkin roikkumaan mihin tahansa, tarkista, että se ei pääse putoamaan esimerkiksi tuulen takia, kotieläinten leikkien takia, lasten leikkien takia, oven avaamisisen takia. Ota huomioon kaikki skenaariot ja sen jälkeen nauti aidosta tuikun loisteesta hyvillä mielin 🙂.
Rehellinen kun nyt olen ollut, jatkan samalla linjalla. Tuo on kiinalainen lyhty. Siitä ei sen enempää. Minulla on saksalaisia ja Tsekkiläisiä lyhtyjä myynnissä, ja ne on oikeita lyhtyjä. Niitä voit etsiä ilmoituksistani.
Tosin postit toridiillä on niin halpoja välillä (ne vaihtelee), että oikeaan aikaan kun ostat, niin halvempaa kuin uskoisi.
Joulun väreissäkin vielä 🙂.
Anteeksi vihaisuuteni vielä kerran, mutta se kohdistui lähinnä kynttilän valmistajaan, ei sinuun missään nimessä 🙂.
Tags: petroli, lamppu, lyhty, antiikki, petrolivalaisin, öljylamppu, myrskäri, tuikkulasi, tuikkualusta, tuikkukippo, tuikku, kynttilälyhty
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 3.12.2025 klo 18.32 ・ Ilmoituksen tunnus: 33757974




