
Kuvagalleria
Uusi käytöksen kultainen kirja - hyvät tavat & luonteva käytös
Myydään
Toimitus alkaen 2,99 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Suosittu käytösopas on uudistettu ja ajanmukaistettu. Teoksen teemana on opastaa suomalainen käyttäytymään hyvin ensin kotona ja lähipiirissä, sitten virallisemmissa tilaisuuksissa Suomessa ja maailmalla. Kodin merkitystä lapsen tapakasvatuksessa korostetaan.
Kirjassa kännykkä-, koira-, taksi- ja urheilukatsomoetiketti edustavat nykyarjen tapatietoutta. Lisäksi kokonaan uusittuja kirjan kokonaisuuksia ovat viinikirja, lippuetiketti, suku- nimilaki, ammattilyhenteet, kunniamerkkien ja kansallis- pukujen käyttöohjeet.
Kirjan loppuosa käsittelee kansainvälisyyskysymyksiä.
Mukana on myös tiivis "pikaopas", joka johdattaa niin matkailijan, liikemiehen, maasta muuttavan kuin maailmalla työskentelevän suomalaisen kulttuuripiiristä toiseen.
Sirkka Lassila, FM, on työskennellyt toimittajana aikakausi- ja sanomalehdissä ja kirjoittanut kolme laajaa ja suosittua käytösopasta. Aviomiehensä työn vuoksi, vuodesta 1963 lähtien, Sirkka Lassila on asunut eri maissa ja perehtynyt käyttäytymisja tapakulttuuriin diplomaattielämässä, missä hänellä on ollut myös niin kansainvälisiä kuin kotimaisia luottamustehtäviä.
#etiketti
#opas
#manuaali
#käytösohje
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 31.1.2026 klo 20.13 ・ Ilmoituksen tunnus: 33940684

