Kuvagalleria
Kolme vanhaa toimivaa saksalaista kameraa, 2 x Zeiss ja Agfa, yht.55€
Myydään
55 €
Tuotteen kuvaus
Kolme vanhaa toimivaa saksalaista kameraa, 1. Zeiss Ikon Nettar 518/16, 2. Zeiss Contina sekä 3. Agfa Isolette.
1. Zeiss Ikon Nettar 518/16 kamera +laukku. Tätä mallia valmistettiin 1952 -1958. Filmikoko on 120 ja negakoko 6x6cm. Objektiivi on Novar-Anastigmat 1:6,3 f=75mm. Suljin on Vero ja kaikki suljinajat (1/200 – 1/25 sekä B) toimivat korvakuulolla hyvin. Kamerassa ei mielästäni ole muuta vikaa kuin että musta väri rungon reunoilla on irronnut aika lailla kuten kuvista näkyy. Eli kosmeettinen vika. Vanha filmirulla sisällä. Hyvä laukku mutta remmi poikki, sekä keltasuodin omassa nahkakotelossaan. Mielestäni täysin käyttökunnossa.
2. Siistikuntoinen Zeiss Ikon:in Contina 527//24 kamera + laukku. Continaa valmistettiin vuosina 1948-65, ja tämä on ilmeisesti valmistettu noin 1957-58. Filmikoko on 135, eli kinofilmi, ja negatiivikoko 24x36 mm. Objektiivi on Novicar-Anastigmat 1:2,8 f=45mm. Suljin on Prontor-SVS Rapid 1/300 – 1s sekä B. Sulkimen nopeat ajat 1/300 - 1/15 sek toimivat korvakuulolla todella hyvin mutta siitä pidemmät ajat takkuilevat, kuten usein (johtuu käytön puutteesta joka johtaa siihen että rasvat jähmettyvät). Kamerassa on valotusmittari jonka neula kyllä liikkuu kun osoittaa valoa mutta en ole testannut sen toimivuutta sen enempää. En ole testauttanut kameraa muuta mielestäni tämäkin on hyvä jopa ihan käyttökameraksi (paitsi pitkillä valotusajoilla tietenkin).
3. Todella siisti ja hyvä Agfa Isolette I kamera + laukku. Tätä mallia valmistettiin vuosina 1955-58. Filmikoko on 120 ja negatiivikoko 6x6 cm. Objektiivi on Agfa Agnar 1:4,5 / 85. Suljin on Vario 1/200 – 1/25 s sekä B, ja kaikki ajat toimivat korvakuulolla todella hyvin. Kamerassa on salamatäsmäys. En ole testauttanut kameraa muuta mielestäni tämäkin vaikuttaa olevan todella hyvä vaikka ihan käyttökameraksi. Ainoa huomautettava asia on että laukun kansi on irti/rikki kuten viimeisestä kuvasta näkee. Jos haluaa, sen voi varmasti korjauttaa esim. suutarilla. Itse kamera on ulkonäöltään käytännössä uuden veroinen.
Edullisesti kolme saksalaista kameraa kerralla. Ja hinta on siis yhteishintä kaikista kolmesta, eli alle 20 euroa / kamera... (Ei myydä erikseen)
Mielellään nouto Espoosta mutta voin myös postittaa.
Postitus 8 euroa, maksu ennen postitusta kiitos,
Myös MobilePay
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 3.12.2025 klo 20.10 ・ Ilmoituksen tunnus: 34053678


