
Kuvagalleria
Farah Diba Pahlavi Muistelmat
Myydään
Toimitus alkaen 2,99 € + ToriDiili-palvelumaksu 2 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Iranin viimeisen šaahittaren traaginen elämä
Rakkaus iski salamana nuoreen kauniiseen arkkitehtiopiskelijaan Farah Dibaan ja Iranin keski-ikäiseen hallitsijaan Muhammad Reza Pahlaviin vuonna 1959. Farahista tuli šaahin kolmas vaimo. Hänen edeltäjänsä eivät olleet kyenneet antamaan kruunulle perillistä; tästä avioliitosta lapsia syntyi neljä. Iranin maa reformin aikana šaahitar huolehti sosiaalisten olojen parantamisesta ja kulttuurin edistämisestä.
Vanhoilliset islaminuskoiset kaappasivat vallan 1979 ajatolla Khomeinin johdolla. Maanpaossa perhe hajosi: šaahi kuoli, samoin nuorin tytär ja Farah asettui nuoruutensa Pariisiin.
Entinen šaahitar kuvaa muistelmissaan loistokasta elämäänsä, toivorikkautta sadunhohtoisissa palatseissa mittaamattomien rikkauksien keskellä ja vierailuja maailman mahtavien luona, mutta myös traagisia hetkiä, kun kotimaa on jätettävä ja vitsaten kansan nousta kapinaan eikä turvapaikkaa löydy. Avoin, suorapuheinen kirja tarjoaa lukijalleen ainutlaatuisen näkökulman Iranin sotaiseen lähihistoriaan.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 26.12.2025 klo 19.21 ・ Ilmoituksen tunnus: 34902834
