Kuvagalleria
Kaksi vanhaa pakkolukon avainta
Myydään
10 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kohtalainen
Kuvien kaksi vanhaa, todennäköisesti 1800-luvulta tai 1900-luvun alkupuolelta peräisin olevaa pakkolukon avainta. Tällaisia avaimia käytettiin tyypillisesti suurissa ulko-ovissa, porteissa tai aitoissa.
Mummon kamoja...
Molemmat yhteensä 10 euroa.
Tässä on jotain huomioita avaimista:
1. Mitat ja muotoilu
Koko: Mittanauhan perusteella avaimet ovat noin 12–13 cm pitkiä. Tämä viittaa siihen, että ne on tarkoitettu vankkoihin lukkoihin.
Varsi ja kanta: Avainten varret ovat paksuja ja tukevia. Alemmassa avaimessa on koristeellisempi "kaulus" ennen kädensijaa, mikä oli tyypillistä hieman hienommissa takomotöissä.
Kädensija (perämuna): Molemmissa on ovaalinmuotoinen kädensija. Alemmassa avaimessa on koristeellinen sydänmäinen tai "apilamainen" sisämuotoilu, joka on usein sepän käsialaa.
2. Tekniset yksityiskohdat
Lapa (parta): Avainten lapa on se osa, joka menee lukon sisään. Niissä näkyy erilaisia hahloja (leikkauksia). Mitä monimutkaisempi hahlo on, sitä paremmin se on suojannut tiirikoinnilta.
Materiaali: Avaimet ovat taottua rautaa. Niissä näkyvä tumma pinta on patinaa ja mahdollisesti vanhaa ruostetta, mikä on täysin normaalia tämän ikäisille esineille.
Merkinnät: Molempiin avaimiin on lisätty punaista maalia. Tämä on usein tehty myöhemmin, jotta avaimet löytyisivät helpommin tai jotta ne erottuisi muista avainnipun avaimista (esim. merkki siitä, että ne kuuluvat tiettyyn rakennukseen).
3. Käyttötarkoitus
Tällaisia avaimia käytettiin yleisesti:
Maalaistalojen pääovissa tai aitoissa.
Vanhoissa kivitaloissa ja kirkoissa.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Nouto Klaukkalan Haikalasta tai postitus ostajan piikkiin.
Maksu käteinen tai Mobilepay.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 1.1.2026 klo 18.36 ・ Ilmoituksen tunnus: 35114557