Kuvagalleria
Yamaha rx-1
Myydään
2 100 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Myydään kuvan pätkä Yamaha Rx-1 moottorikelkka.
1000cc 4 tahti.
Ajettu 10500 km.
Pakki löytyy.
Tankoa korotettu
Penkki on uudemmasta, joten on hieman korkeampi ajoasento. Ja penkissä myös tavaralokero. Vanhan matalan saa mukaa.
Matto uusittu nelisen vuotta sitten ja matolla ajettu noin 600km ja mahtokohan olla 38 lapulla. Matosta otettu hieman korkeutta pois (2-5mm?) telatunnelin suojien kohdalta eli suojat on paikallansa.
Penkin kun ostin käytettynä niin mukaan sai jotkut vanhat läpivetävät vetopyörät. Ne laitettu käännettynä, joten eteenpäin on kuin uudet ja taakseppäin paremmat aikansa eläneet.
Täällä etelän "puuterilla" kun eksyy johonkin pehmeään lumeen, jota nyt on vaikka 30 senttiä ja tämmönen satakilonen penkillä, niin en tiedä meneekö matto niin löysään kaasu pohjassa ,sukset ilmassa ja paino takapäässä takapään jouset länässä, että hyppääkö matto noista vetopyöristä yli vai mikä siellä mättää. Tätä ei oo mulla tehnyt kovalla pinnalla, mutta jos nyt kerran talvessa pääsee ajaan ns koskematonta reittiä. Ei tällä kyllä muutenkaan kannata eksyä mihinkään pehmoseen. On sen verran raskas peli repiä irti.
Suksien kulutusraudat tehty itse hardoksista. Kestää, mutta tarvis niitä hioa kapeammiksi, kun ei tahdo kovalla pinnalla kääntyä. Sukset kuluneet muttei oo mun ajoon vaikuttanut.
Toinen etusuksi 5cm edempänä tai taaempana. Ollut mulla koko omistuksen ajan (noin 8 vuotta) eikä sitä ajossa huomaa. Enkä oikein tiedä mistä on vääntynyt. Enkä ole nähnyt rungonkaan olevan murtunut. Liekkö vain tukivarsi? Saa tulla paremmilla silmillä tutkimaan.
Moottori toimii. Aina kesän jäljiltä saa sahata tovin käymään. Liekkö vika vai ominaisuus varmaan bensalinjat tyhjät, mutta talvella lähtee ku palmun alta oli pakkasta minkä verran tahansa.
Liu ut sais kohta uusia.
Ketjukotelu vuotaa vähän öljyä, mutta sekin vain tippa kaks silloin tällöin ja ketjukotelossa on mittatikku niin näkee onko sopivasti öljyä.
Mittariston vierestä muovi rikki (tyyppivika)
Akku tästä on rikki. Jos tänne tulee talvea niin käyn ostamassa uuden ja jos ei niin koeajolle pääsee, kun nappasen moottoripyörästä akun lainaan. Eli myydään vielä ainakin ilman akkua.
Eli liu ut. Akku ja varmaan öljytkin kannattaa vaihtaa. Noin 3 vuotta sitten vaihdettu ja varmaan sen 300km ajettu.
Siitä nyt sopuhintaa suurinpiirtein halvimmasta päästä nelitahti kelkka. Toki iän tuomaa käytönjälkeä on. Mutta ei luulis olevan hinnalla pilattu.
Kuvat parivuotta sitten otettu, kun on tuolla pimeessä varastossa tavaroiden keskellä. Säilytetty mulla 8 vuoden omistuksen ajan aina kesät katon alla.
Viestillä tavoittaa parhaiten!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 12.1.2026 klo 11.26 ・ Ilmoituksen tunnus: 35629194



