Kuvagalleria
Upea Sigvard Bernadotte "Marianne" -astiasto (21 osaa)
Myydään
300 €
Tuotteen kuvaus
Kunto: Kuin uusi
Myydään erittäin hyväkuntoinen ja juhlava Apilanlehden (Christineholm) ruokailuastiasto. Kyseessä on muotoilijaprinssi Sigvard Bernadotte suunnittelema "Marianne" -sarja, joka on valmistettu Millennium 2000 -juhlavuoden kunniaksi.
Christineholm Marianne astiasto on korkealaatuista maasälpäposliinia. Astioita koristaa tyylikäs koboltinsininen reunus ja aito kulta pinta, reuna on kullattu. Astioiden pääväri on kiiltävä valkoinen, joka on monille tutumpi kotimaisten Arabia astioiden pinnalta. Pohjassa on Sigvard Bernadotten signeeraus ja leima "Sigvard Bernadotte 2000".
Astiasto on vähän käytetty ja erinomaisessa kunnossa – kultaukset ovat kirkkaat eikä pinnassa näy halkeamia tai kulumia. Mukana tulee alkuperäinen aitoustodistus ja posliini astia sarjan esite sekä hoito-ohje kirjanen.
Kauppaan kuuluu kaikki ruokapöytä päällä olevat astiat, eli yhteensä 21 osaa (kattaus 6:lle + tarjoiluastiat) kulhoja ja lautasia myöten.
6 kpl Ruokalautanen (halkaisija n. 27 cm)
6 kpl Syvä lautanen (halkaisija n. 22,5 cm)
6 kpl Alkuruoka-/ leipälautanen (halkaisija n. 20 cm)
1 kpl Iso tarjoiluvati (pituus n. 36 cm)
1 kpl Kannellinen keittokulho / terriini (tilavuus n. 3 litraa, leveys n. 30 cm)
1 kpl Kastikekulho, posliininen kannu aluslautasella
Tämä on täydellinen astiasto kokonaisuus juhla pöytä tarjoomisiin tai näyttävä setti vitriini hylly päälle laatuastioiden keräilijälle.
Hintapyyntö: 300 € (tai tarjoa).
Toimitustapa: Nouto Helsingistä. Postitus tai lähetys rahtina onnistuu ostajan vastuulla ja kustannuksella (pakataan huolellisesti), mutta särkyvän tavaran vuoksi nouto on suositeltavin.
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 22.1.2026 klo 22.34 ・ Ilmoituksen tunnus: 36090040