Kuvagalleria
Ketun kallo (Vulpes vulpes), Eurooppa
Myydään
Toimitus alkaen 2,99 € + ToriDiili-palvelumaksu 4,50 €
Shoppaile ToriDiilillä kuin verkkokaupassa
ToriDiili on Torin uusi maksu- ja kuljetuspalvelu. Toimituksen jälkeen sinulla on 24 tuntia aikaa tarkastaa tuote ennen kuin rahat siirretään myyjälle.
Tuotteen kuvaus
Kunto: Hyvä
Alkuperä: Eurooppa
Laji: Kettu (Vulpes vulpes)
Ajoitus: 2000-luku
Koko: Pituus 15 cm, leveys 8 cm
Kunto: Hyvä, hampaat ja kallon rakenteet ehjiä ja selvästi erottuvia
Muuta: Tämä selkeälinjainen ja hyvin säilynyt kallo kuuluu punaketulle (Vulpes vulpes), joka on tunnettu älykkyydestään, sopeutumiskyvystään ja hämäräaktiivisuudestaan. Kallon rakenne antaa viitteitä lajin ”saalistavaan” elämäntapaan. Ketun pitkä kuono, terävät kulmahampaat ja kevytrakenteinen vahva leukalinja kertovat eläimestä, joka on tottunut sekä hiipimään ja iskemään nopeasti.
Ketun hampaat soveltuvat saaliin tappamiseen ja kasvien sekä hyönteisten käsittelyyn, mikä tekee siitä ekologisesti joustavan lajin. Kallon muoto on myös esteettisesti kiinnostava — symmetrinen, kompakti ja evoluution viimeisen päälle hioma. Meidän hyllyssä tämä kallo toimii luonnonhistorian ja eläinanatomian klassikkona. Täydellinen kohde esim. kallokokoelmaan tai vaikkapa ns. biologiseen esillepanoon!
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 4.2.2026 klo 20.32 ・ Ilmoituksen tunnus: 36657702