Kuvagalleria
Mustanmerenruusun käpysiä
Myydään
Tuotteen kuvaus
*****HUOM: jos ilmoitus on Torissa, käpyjä on silloin vielä jäljellä ja voit ilmoittaa suoraan montako settiä otat.*****
Upea kukka vanhaa kantaa, väri violetti. Kukkinut joka kesä runsaasti ja pitkään. Yhdessä setissä on 5 kpl käpyjä, hinta 10e.
Nouto tai postitus joko:
+2,75e tavallisessa kirjeessä (en vastaa Postin hukkaamista lähetyksistä)
+6,90e seurantakoodillisena xxs-lähetyksenä suoraan omaan postilaatikkoon tai -luukkuun
+8,90e postista noudettavana lähetyksenä (kovilla pakkasilla paras vaihtoehto)
Katso myös muut ilmoitukseni.
Kasvatusohje:
Laita käpyset helmi-huhtikuussa vaakatasoon multaan 2-3 cm syvyyteen. Kastele mullos ja laita rei'itetty kelmu päälle, siirrä lämpimään itämään, sumuttele päivittäin. Itämisaika n. kuukausi. Kasvustoa kannattaa haarautumisen edistämiseksi latvoa noin 7–10 cm korkeudelta. Leikatut versot juurtuvat helposti, voit tökätä ne suoraan multaan jolloin saat lisää kasveja.
Kun kukinta loppuu syksyllä, anna kasvin kuivua. Kun lehdet ovat lakastuneet, leikkaa kasvusto alas ja siirrä ruukut kuiviltaan pimeään ja viileään talvehtimaan. Kun kevät taas koittaa, kaiva käpyset mullasta ja istuta uudelleen.
Hakusanoja mustanmerenruusu mustanmeren ruusu ruusun käpy käpysiä siemeniä puutarha kukka kukkia kasvi kasveja torpankukka hilkka retro vintage
Käyttäjäprofiili
Kirjaudu sisään, jos haluat nähdä profiilin ja lähettää viestejä.
Kirjaudu sisäänIlmoituksen metatiedot
Viimeksi muokattu: 5.2.2026 klo 15.08 ・ Ilmoituksen tunnus: 36666290